Ako si vyrobiť vermikompostovací kôš

a vyrobiť kôš na vermikompostovanie Zdroj foto: https://morningchores.com/wp-content/uploads/2018/10/Vermicomposting-DIY-bins-600x450.jpg

Kompostovanie pomocou dážďoviek je zaujímavý spôsob, ako získať kvalitné hnojivo pre vašu záhradu. Prezradíme vám, ako si vyrobiť vermikompostovací kôš, bez ktorého to jednoducho nejde. 

Vermikompostovací kôš je základom kompostovania pomocou dážďoviek. Môžete si ho buď zakúpiť, alebo zhotoviť vlastný.Tu sú jednoduché kroky, ako si vyrobiť vermikompostovací kôš.

Vermikompostovanie: Ako využiť dážďovky v záhrade

Ako vyrobiť vermikompostovací kôš

Ak s vermikompostovaním len začínate, postačí vám uzavretý plastový kôš na prádlo alebo na uskladnenie vecí s rozmermi 60 x 60 x  200 cm. Ak používate plastový kôš, nezabudnite vyvŕtať početné otvory v hornej i spodnej časti a tiež po bočných stranách.

Ak chcete, môžete si kúpiť hlbší kôš, nezabudnite však do bokov vyvŕtať ešte viac otvorov, aby ste zabezpečili cirkuláciu vzduchu. Na odvodnenie potrebujete otvory i v spodnej časti. Pri umiestňovaní koša ho postavte na kúsky dreva a pod neho položte podnos, na ktorý bude odtekať prebytočná voda. 

Kde umiestniť vermikompostovací kôš

Vermikompostovací kôš je potrebné umiestniť na teplé miesto, ale mimo slnečného žiarenia. Napríklad vhodným priestorom na uskladnenie nádoby s dážďovkami býva tienistá plocha v záhrade, miesto pod kuchynským drezom alebo polica v zadnej časti suterénu.

Umiestnite kompostér tak, aby na neho vaša mačka nemohla dosiahnuť. Nechcete predsa, aby sa vo vašom komposte nachádzal mačací moč!

Máte doma malé deti? Na výrobu vermikompostovacieho koša použite priehľadnú nádobu.  Deti i dospelí tak môžu sledovať zaujímavú činnosť dážďoviek a učiť sa názorným príkladom. S priehľadným košom môžete vidieť tiež vrstvy zeme a to, ako dážďovky konzumujú biologický odpad a menia ho na výživný kompost.