Konzervovaná zelenina, ktorú si obľúbite. Tu sú 4 recepty

Konzervovaná zelenina, ktorú si obľúbite. Tu sú 4 recepty Zdroj foto: Depositphotos

Tu je konzervovaná zelenina štyrikrát inak. Recepty sú nielen jednoduché, ale i chutné. Vyskúšajte. 

Konzervovaná zelenina býva skvelou prílohou k jedlám i počas zimy. Niektoré recepty sú tiež dobrým polotovarom a poslúžia ako chutný základ viacerých pokrmov. Vyskúšajte tieto 4 recepty.

Strúhaná zelenina v soli

Budeme potrebovať:

250 g mrkvy, 250 g zeleru, 250 g červenej papriky, 250 g kapusty, 250 g petržlenu, 250 g póru, 250 g karfiolu, 30 g soli, 250 g cibule.

Postup:

Dobre umytú čerstvú zeleninu očistíme, postrúhame na rezance, pridáme soľ a dobre premiešame. Premiešanú zeleninu silno natlačíme do pripravených pohárov, povrch posypeme malou vrstvou soli, dobre uzavrieme a odložíme do chladnej miestnosti.

Ako konzervovať špenát, aby ste mali vitamíny i v zime

Mletá zelenina v octe

Budeme potrebovať:

500 g očistenej zelenej papriky, 500 g bielej hlávkovej kapusty, 200 g cibule, 1 kg zelených rajčiakov, 150 g kryštálového cukru, 20 g soli, 2,5 dl vody, 2,5 dl 8 % octu, 1 lyžica horčičných semienok.

Postup:

Všetku zeleninu očistíme, zbavíme nejedlých častí, umyjeme a zomelieme na mäsovom mlynčeku. Zeleninovú kašu osolíme, pridáme cukor, vodu, ocot a horčičné semienka, zamiešame a dusíme na miernom ohni asi pol hodiny. Zhustnutú zeleninovú kašu dáme do malých pohárov a dobre uzavrieme. Odložíme do chladnej a tmavej miestnosti.

Miešaný zeleninový šalát

Budeme potrebovať: 

250 g mrkvy, 250 g cibule, 250 g kalerábu, 250 g zelenej papriky, 250 g zeleru, 40 g soli, 40 g kryštálového cukru, 1 lyžička rasce, trocha kôpru.

Postup:

Dobre umytú čerstvú zeleninu očistíme, postrúhame na rezance, pridáme soľ, cukor, rascu a všetko spolu dobre premiešame. Na dno pohára dáme umytý kôpor, natlačíme pripravenú zeleninu, povrch zeleniny zaťažíme a necháme v teplej miestnosti kvasiť. Po vykvasení zeleninu odložíme na chladné miesto a môžeme konzumovať.

Hlávkový šalát

Budeme potrebovať:

Čerstvé hlávky šalátu, zelená cibuľová a cesnaková vňať, kôpor, 1 liter vody, 2 dl 8 % octu, soľ.

Postup:

Čerstvé hlávky šalátu rozoberieme, každý list dobre umyjeme a pokrájame. Pridáme umytú a pokrájanú zelenú cibuľovú a cesnakovú vňať, posekaný kôpor a všetko spolu premiešame. Vodu, ocot a soľ necháme zovrieť. Pripravený šalát dáme do čistých pohárov a zalejeme vychladnutým roztokom. Poháre dobre uzavrieme, poukladáme do zaváracieho hrnca a od bodu varu sterilizujeme 15 minút. Necháme vychladnúť v hrnci, vyberieme a odložíme.