Krása a elegancia v dome: Tipy na pestovanie antúrie

Krása a elegancia v dome: Tipy na pestovanie antúrie Zdroj foto: Depositphotos

Jej voskové kvety vás dokážu tešiť veľmi dlho. Tu sú tipy na pestovanie antúrie. 

Bohaté a elegantné kvety rastliny s názvom antúria, sú populárne najmä medzi milovníkmi izbových rastlín. Tieto nádherné rastliny sú známe svojimi lesklými, výraznými kvetmi, ktoré môžu trvať mesiace, ak nie roky. Ak sa chcete dozvedieť tipy na pestovanie antúrie, tak čítajte ďalej.

Antúria alebo anthurium a jej pôvod

Anthurium je rod rastlín pochádzajúci z tropických oblastí Strednej a Južnej Ameriky. Je to tropická trvalka patriaca do čeľade Áronovité (Araceae), podobne ako lopatkovec alebo monstera. Antúrie majú veľké listy a ešte väčšie, výrazné kvety. Kvety sú často v tvare srdca a môžu mať rôzne farby, od bielych až po červené a rôzne tóny ružovej. Antúrie sú veľmi obľúbené izbovky pre svoju exotickú krásu a trvanlivosť. Vo svojom prirodzenom prostredí rastie v dažďových pralesoch, preto jej vyhovuje skôr polotieň ako priame slnko.

Krása a elegancia v dome: Tipy na pestovanie antúrie
Zdroj foto: Depositphotos

Rastové podmienky pre antúriu

Svetlo: Anthuria má rada jasné, rozptýlené svetlo. Neodporúča sa umiestniť ich na priame slnečné svetlo, pretože to môže spôsobiť popálenie listov.

Teplota: Tieto rastliny preferujú teplotu medzi 16-24 °C. Neznášajú nízke teploty a mohli by trpieť pri teplote pod 10 °C.

Vlhkosť: Antúrie pochádzajú z vlhkých tropických oblastí, takže vyššia vlhkosť je pre ne výhodná. Poskytnite im dostatok vlahy napríklad tak, že ich občas osprchujete vo vlažnej vode alebo rozprašovačom.

Pestovanie echevérie: Ako získať ich najkrajší vzhľad

Pôda a hnojenie

Rastliny antúrie by mali byť pestované v dobrej priepustnej pôde. Môžete použiť zmes určenú pre orchidey alebo na báze rašeliny. Pri hnojení dbajte na to, aby ste použili hnojivo s vyváženým pomerom živín a aplikovali ho podľa odporúčania na obale. Na jar a v lete každé 2 týždne prihnojujte hnojivom na izbové rastliny s vysokým obsahom fosforu.

Zalievanie

Udržiavajte pôdu vždy mierne vlhkú, ale vyhnite sa premočeniu. Antúrie nemajú radi suchú pôdu, ale zároveň neznášajú jej premočenie, pretože by mohli hniť korene. Medzi zavlažovaním preto nechajte vrchný palec pôdy mierne vyschnúť.

Rozmnožovanie

Tieto izbové rastliny je možné množiť semienkami, ale tento proces môže byť náročný. Častejšie sa používa delenie dospelých rastlín alebo odrezky.