Krása levandule vo vašej záhrade, prečo ju pestovať?

Krása levandule vo vašej záhrade, prečo ju pestovať? Zdroj foto: Depositphotos

Levanduľa je všestranným liekom na telo i dušu. Vedeli ste, že táto rastlina má aj iné zafarbenie, ako je fialová farba? V čom spočíva čaro levandule?

Vôňa provensálska, vinice plné hrozna, či rozkvitnuté polia levandule. Príjemné letné posedenie pri dobrom víne a osviežujúcom letnom pokrme, zvuk bzučiaceho hmyzu a v pozadí pomalá melódia. To všetko vám môže evokovať jeden roztomilý kvietok fialovej farby menom levanduľa. Táto bylina v sebe skrýva nie len rozmanitú a špecifickú vôňu, ale aj množstvo výživných účinkov pre naše zdravie, ktoré prospievajú nie len telu, ale aj našej mysli.

Využitie levandule

Účinky levandule sa využívajú v mydlách, soliach do kúpeľa, tinktúrach, či dokonca parfumoch. Môžete ju použiť kdekoľvek a v čomkoľvek. Dnes sa používa aj pri výrobe čokolády, koláčov, čajov či rôznych šalátov. Je možné využiť ju nie len pre jej všestranné liečivé schopnosti, ale aj ako skvelú dekoráciu do nášho príbytku. Levanduľový olej sa aplikuje v aromaterapii pre jeho upokojujúce účinky a pomáha tiež pri bolestiach hlavy.

Pestovanie pivónií: Rady a tipy pre krásnu záhradu

Pestovanie levandule

Pestovať levanduľu znamená mať na svojej záhrade plno včiel, ktoré túto rastlinku opeľujú a aj iného hmyzu, ktorý k sebe priťahuje. Je nádherná nie len pre svoju krásnu, žiarivú fialovú farbu, ale aj pre nezabudnuteľnú vôňu, ktorú okolo seba vytvára. Vôňa levandule je aj veľmi užitočná, pretože dokáže odplašiť komáre, myši a mory. Ak máte neoplotenú záhradu, nemusíte sa báť, že o levanduľu prídete, pretože niektoré jej odrody nechutia ani jeleňom a srnám, a dokonca ani divým králikom.

5 odrôd levandule

Levanduľa sa člení do piatich skupín v závislosti od podnebia, kde ju chcete pestovať. Ide o anglickú, francúzsku, hybridnú, egyptskú a španielskú. U nás je známa hlavne francúzska, ktorá je fialovej farby. Ale existujú druhy levandúľ, ktoré majú sfarbenie do modra, ružova a dokonca aj do bielej farby. Každá odroda levandule je jedinečná vďaka špecifickým podmienkam, ktoré potrebuje pre rast, ale aj pre účinky, ktoré nám dokáže poskytnúť.