Krásna exotická mučenka: Poznáte jej účinky na zdravie?

Krásna exotická mučenka: Poznáte jej účinky na zdravie? Zdroj foto: Depositphotos

Nádherná kvetom a zdravá ovocím. Krásna exotická mučenka v sebe skrýva množstvo benefitov pre naše zdravie. 

Mučenka alebo tiež Passiflora, pochádza z Južnej Ameriky. Domorodí Američania ju už veľmi dávno využívali na liečbu rôznych zdravotných neduhov. Napríklad liečbu vredov, rán a pomáhala tiež pri problémoch s pečeňou. I v súčasnej dobe nám má čo ponúknuť. Krásna exotická mučenka očarí nielen svojim kvetom. Aké sú jej účinky na naše zdravie?

Pomáha upokojiť myseľ

Mučenka môže pomôcť zmierniť nespavosť a úzkosť. Dôvodom je skutočnosť, že zvyšuje hladinu kyseliny gama-aminomaslovej (GABA) v našom mozgu. Táto zlúčenina znižuje aktivitu mozgu, čo nám môže pomôcť relaxovať a lepšie spať.

4 prekvapivé chyby pri pestovaní hortenzií

Upokojuje náš žalúdok

Mučenka je tiež účinná pri liečbe žalúdočných problémov. V štúdii uvedenej v Indian Journal of Pharmacology, vedci skúmali potenciál tejto rastliny pri liečbe žalúdočných vredov. Zistili, že pomáha zmierniť vredy u potkanov. Mučenka tiež detoxikuje náš organizmus a pomáha telo zbaviť jedov.

Krásna exotická mučenka: Poznáte jej účinky na zdravie?
Zdroj foto: Depositphotos

Ako užívať mučenku

Mučenka sa môže užívať vo forme bylinkového čaju. No v mnohých obchodoch so zdravou výživou môžeme získať aj tinktúru, extrakty či tabletky z nej.

Aké sú potenciálne riziká?

Mučenka je všeobecne považovaná za bezpečnú liečivú rastlinu. Môže však spôsobiť niektoré vedľajšie účinky, ako napríklad:

  • ospalosť
  • závraty
  • zmätok
    Z tohto dôvodu by sa nemala užívať so sedatívami. Tiež nie je bezpečná pre tehotné a dojčiace ženy. V prípade tehotenstva totiž môže vyvolať kontrakcie.

Pestovanie mučenky

Mučenka je nádherná rastlina s krásnymi kvetmi lákajúcimi opeľovačov. Ovocie tejto rastliny sa volá marakuja. Ide o teplomilný kvet, preto je dobré pestovať ho na svetlom, teplom a slnečnom mieste. Najčastejšie sa pestuje mučenka jedlá pre svoje sladké plody. Táto rastlina je ťahavá, preto potrebuje oporu. Môžeme ju vysadiť v skleníku alebo fóliovníku, no zazimovať potrebuje v interiéry. Dá sa pestovať aj v byte v kvetináči.

Mučenka musí mať pravidelnú zálievku a je dobré dopriať jej aj živiny, napríklad v podobe hnojiva na citrusy.