Ktoré vône z vašej záhrady či kuchyne liečia? Časť II.

Ktoré vône z vašej záhrady či kuchyne liečia? Časť II. Zdroj foto: Depositphotos

Fenikel, levanduľa alebo mäta? Ktoré vône z vašej záhrady liečia.

V záhradách sa dá dopestovať mnohé, ale liečivé vône vyplynú iba z poctivého pestovania. Existujú vône, ktoré dokážu liečiť už tým, že ich vdychujeme. Táto metóda sa nazýva aromaterapia. Niektoré byliny a kvety, ktoré slúžia na tento účel, pestujeme na záhradách bez toho, aby sme vedeli o ozdravujúcich účinkoch. Ak máte vzťah k výťažkom z kvetov alebo s nimi radi pracujete, neváhajte vyskúšať niečo nové. Aromaterapia, sušené kvety, rôzne tinktúry byliniek, to všetko v sebe skrýva zvláštne čaro.

Aromaterapia: Poznáte liečivé vône záhrad?

4. Vanilka

Účinky vanilky spočívajú v utlmení bolesti a tiež dopomáhajú k uvoľneniu napätých svalov. Sladkastá vôňa sušeného struku vanilky je výborným pomocníkom v boji proti stresu. Aróma vanilky uvoľňuje napätie v celom organizme.
Použitie: Olej z vanilky zmiešajte v miske s 10ml oleja, ktorý máte doma. Môže to byť olivový, mandľový, slnečnicový alebo sezamový olej. Pripravenú zmes využite na relaxačnú masáž, ktorá vás príjemne uvoľní. Vanilkovú zmes krúživými pohybmi vmasírujte jemne do suchej pokožky.

Ktoré vône z vašej záhrady či kuchyne liečia? Časť II.
Zdroj foto: Depositphotos

5. Fenikel

Semená feniklu v sebe obsahujú látky, ktoré uvoľňujú hladké svalstvo v tráviacom trakte. Táto zelenina pomáha pri kŕčoch v žalúdku a pri problémoch s nafukovaním.
Použitie: Zmiešajte 2 kvapky feniklového oleja s jednou polievkovou lyžičkou z nosných olejov (olivový, slnečnicový, sezamový alebo mandľový olej). Vytvorenú zmes aplikujte na brucho, ktoré prikryjete s nahriatým uterákom. Minimálne 10 minút odpočívajte a nechajte pôsobiť suché teplo s aplikovaným feniklovým olejom.

Gaultéria: Exotická rastlina s mnohými výhodami

6. Mäta pieporná

Aromatické účinky mäty sú jednoznačne nepopierateľné. Niektoré štúdie dokonca preukázali, že v niektorých prípadoch pôsobí lepšie proti bolesti ako pilulky na to určené.
Chladivé a osviežujúce účinky mäty povzbudzujú kožné receptory. Mäta pôsobí stimulačne na nervové zakončenia a tým uľavuje od bolesti.
Použitie: Zmiešajte 20 kvapiek mätového oleja v sklenej nádobe s vodkou. Naneste trochu tekutiny na vatový tampónik a potierajte ním čelo a spánky každých 5 minút.