Kvety v zime? Rýchlenie rastlín pre ozdobu domova

Kvety v zime? Rýchlenie rastlín pre ozdobu vášho domova Zdroj foto: Depositphotos

Ako mať kvety v zime, aby ste nimi mohli ozdobiť váš domov? Nemusíte čakať do jari. Prezradíme vám, ako na rýchlenie rastlín, aby vám zakvitli mimo svojej sezóny. 

Možno ste už čo to počuli o rýchlení kvetov. To znamená, že ich čas kvitnutia posunieme, čiže urýchlime. Vďaka tomuto spôsobu nám rastliny zakvitnú aj mimo ich zvyčajnej sezóny.

Ako pestovať nežné macešky zo semien

Ako mať kvety v zime

Rýchlenie rastlín je celkom jednoduché. Na rezanie vyberáme konáriky drevín s bohatou násadou kvetných púčikov. Pre najvčasnejšie rýchlenie je dôležité, aby ich prešiel mráz.

Pre rýchlenie kvitnúcich drevín býva najvhodnejší zlatý dážď, ale môžeme použiť i konáriky čerešne, alebo jablone.

Pri rezaní konárikov treba dať pozor, aby sme nepolámali konáre a nepokazili vzhľad celej dreviny.

Kvety v zime? Ako ich rýchliť?
Zdroj foto: Depositphotos

Zásady rýchlenia drevín

Narezané konáre sa nesmú hneď preniesť do tepla, ale pomaly ich treba aklimatizovať. Potom urobíme dlhý, šikmý rez a ponoríme ich aspoň na hodinu celé do vody teplej asi 30 °C, najlepšie do vane.

Napokon ich dáme do vázy s vlažnou vodou, necháme v teplej miestnosti, kde teplota nekolíše a kde je vyššia vzdušná vlhkosť, ktorú ešte zvyšujeme orosením rozprašovačom niekoľkokrát denne teplou vodou, nie však horúcou.

Rýchlenie vetvičiek
Zdroj foto: Depositphotos

Neskôr, keď sa začnú kvetné púčiky rozvíjať, prenesieme vázu do chladnejšej miestnosti, aby čo najdlhšie vydržali.

Včasné rýchlenie v decembri trvá približne 3 -4 týždne i dlhšie, pri neskoršom rýchlení – od februára – je proces oveľa rýchlejší.