Kyslá kapusta: Objavte zdravý poklad predkov

kyslá kapusta Zdroj foto: Naša záhradka/MM

Kyslá kapusta patrí medzi najzdravšie potraviny. Čo všetko dokáže s našim telom? 

Zemiaky, cibuľa a kyslá kapusta. Tieto potraviny tvorili bežný jedálniček našich predkov. A nie nadarmo. Ide o veľmi zdravé potraviny, na ktoré by sa nemalo zabúdať ani dnes.

Vitamínová bomba

Kvasená kapusta vďaka svojmu obsahu prospešných látok dokáže s našim telom divy. Nielenže prečistí organizmus od rôznych škodlivín a posilní našu imunitu, ale vďaka obsahu laktobacilov patrí medzi prírodné probiotiká. Skrýva v sebe tiež vitamíny skupiny B, vitamíny K, C a E. Kyslá kapusta obsahuje tiež veľa minerálnych látok, ako je napríklad draslík, flór, horčík, fosfor a železo.

Čierna arónia ako zázračný liek prírody

Liek na najčastejšie neduhy

Vedeli ste, že táto prospešná potravina je účinným antioxidantom a spaľovačom tukov? Okrem toho dokáže znížiť vysoký krvný tlak a hladinu cukru v krvi či bojovať s rakovinotvornými bunkami. Denne postačí zjesť asi 250 g kyslej kapusty. To stačí na pokrytie množstva všetkých účinných látok prospešných pre naše zdravie. Najvhodnejšie je, keď ju konzumujete surovú, no po tepelnej úprave si zachová dostatok vitamínov.

Recept na záver: Kapustový šalát s mrkvou a jablkom

Na tento recept budete potrebovať asi štvrť kila kvasenej kapusty, jedno jablko a mrkvu. Tí, ktorí milujú ostrejšie, môžu pridať nastrúhaný chren. Kvasenú kapustu zmiešajte s nastrúhaným jablkom a mrkvou. Na dochutenie môžete pridať lyžicu bieleho jogurtu.