Mangold: Zdravotné výhody a tipy na pestovanie tejto superpotraviny

Mangold: Zdravotné výhody a tipy na pestovanie tejto superpotraviny Zdroj foto: Depositphotos

Medzi zaujímavú zeleninu určite patrí mangold. Tu sú jeho zdravotné výhody a tipy, ako ho pestovať.

V dnešnej dobe, keď sa zdravie a výživa stávajú stále dôležitými témami, je potrebné venovať pozornosť rôznym potravinám, ktoré môžu poskytovať výhody pre naše zdravie. Jednou z týchto superpotravín je aj mangold. Okrem svojho chutného a výrazného zeleného vzhľadu prináša mangold na naše množstvo výživných látok a zdravotných výhod. V tomto článku si bližšie priblížime niekoľko z nich a tiež sa pozrieme na tipy na pestovanie mangoldu vo vlastnej záhradke.

Zdravotné výhody mangoldu

  1. Bojuje proti zápalu: Mangold je bohatý na antioxidanty, ako sú vitamín C a betakarotén, ktoré pomáhajú eliminovať voľné radikály v tele a zápaly. Jeho konzumácia môže podporovať zdravie srdca, zlepšovať imunitu a riziko vzniku závažných ochorení.
  2. Zdravie kostí: Táto zelenina je výborným zdrojom vitamínu K a horčíka, ktoré sú potrebné pre zdravé kostí. Vitamín K je dôležitý pre správne spracovanie vápnika v tele a podporuje mineralizáciu kostí.
  3. Podpora trávenia: Mangold obsahuje vlákninu, ktorá je prospešná pre trávenie. Pomáha udržiavať správne fungovanie čriev a podporuje reguláciu hladiny cukru v krvi. Okrem toho obsahuje aj zlúčeniny, ktoré podporujú zdravú črevnú mikroflóru.
  4. Zdravé srdce: Pravidelná konzumácia mangoldu môže prispievať k zdraviu srdca. Obsahuje draslík, ktorý je dôležitý pre reguláciu krvného tlaku, vitamín C, ktorý znižuje riziko vzniku srdcových ochorení.
Krok za krokom, ako pestovať cirok

Tipy na pestovanie mangoldu vo vlastnej záhradke

Pozor na výber vhodného miesta. Mangold sa najlepšie darí na slnečných miestach, no toleruje aj mierny polotieň.

Pôda pre mangold by mala byť dobre priepustná a bohatá na organické živiny. Pred výsadbou je vhodné zem obohatiť kompostom alebo do nej pridať organické hnojivo, čo pomôže vytvoriť vhodné prostredie pre správny rast.

Mangold sa zvyčajne pestuje zo semien, ktoré sa môžu siať priamo do pôdy alebo predvýsevom vo vnútri a neskôr presadzovaním von. Ak sa rozhodnete pre výsev priamo do pôdy, vyhrabte hlboké diery (asi 2,5 cm) a dostatočne umiestnite do každej diery 2-3 semienka. Semená by mali byť vzdialené od seba približne 30 cm, aby mali dostatok priestoru na rast a rozvoj.

Mangold je zelenina, ktorá potrebuje dostatok vlhkosti, ale zároveň vyžaduje dobre odvodnenú pôdu. Pravidelné a dôležité zavlažovanie je pre túto rastlinu, najmä počas suchých období, dôležité. Zabezpečte, aby pôda úplne nevyschla, ale zároveň to s polievaním neprežeňte, aby nedochádzalo k hnilobným ochoreniam koreňov.

Keď sa mladé rastliny dostatočne zakorenia a dosiahnu výšku asi 5 cm, je vhodné vybrať si najsilnejšie a najzdravšie priesady a presadiť ich na konečné stanovište s dostatočným rozostupom. Odporúčaný rozostup medzi rastlinami má byť približne 30-40 cm, aby mali dosť miesta na svoj rast.

Zber mangoldu

Mladé lístky mangoldu môžete zberať postupne, keď dosiahnete veľkosť približne 15-20 cm. Odstrihnite lístky od vonkajšej strany rastliny a ostatné nechajte.