Mole v šatníku: Ako sa s nimi vysporiadať?

Mole v šatníku: Ako sa s nimi vysporiadať? Zdroj foto: Depositphotos

Vytiahli ste zimné veci a zistili ste, že sú zničené? Na svedomí to môžu mať mole v šatníku, ktoré dokážu narobiť peknú šarapatu. Máme pre vás tipy, ako si s nimi poradiť.

Mole v šatníku nechce asi nikto z nás. To, že sú vašim neželeným obyvateľom domácnosti, zistíte podľa zničených odevov. Čo robiť? Existuje niekoľko trikov, ktoré vám môžu pomôcť vyriešiť tento problém.

Obyvateľmi vášho šatníka či skrine môžu byť dva druhy mole, a to moľa šatová a moľa kožušinová. Oba druhy sa vyhýbajú svetlu, a preto sa radi zahrabávajú do pohodlných kôp látky, kde sa skrývajú a rozmnožujú. Okrem toho obe mole radšej jedia vlnu alebo tkaniny zo zmesi vlny. No nepohrdnú ani kožušinou, perím, odevmi z bavlny a ľanu.

Čo je zaujímavé, najviac im chutí často nosené oblečenie, takže pozor, aby si nepochutnali na vašom obľúbenom kúsku z vášho šatníka.

Surový med a prečo by ste ho mali jesť pre naše zdravie

Ako si poradiť s molami v šatníku

Aj keď sú mole v skrini naozaj nepríjemnými škodcami, v skutočnosti ich môžete pomerne ľahko odstrániť. Majú totiž ostré čuchové zmysly, takže určité vône ich odpudia a oni si vyberú radšej inú domácnosť na svoju obživu.

Mole v šatníku: Ako sa s nimi vysporiadať?
Zdroj foto: Depositphotos

1. Céder

Vlastnili vaši starí rodičia cédrové truhlice? Vedeli prečo. Tieto truhlice boli určené na skladovanie vlnených prikrývok, svetrov a iného oblečenia do chladného počasia. Mole totiž neznesú vôňu cédra a budú sa jej vyhýbať za každú cenu. Keďže céder a nábytok z neho je veľmi drahý, postačí vám kúsok cédrového dreva, ktoré vložte do zásuvky. Pomôcť môže aj kvalitný esenciálny cédrový olej.

2. Levanduľa

V boji s moľami sa osvedčila aj levanduľa. Naplňte plátenné vrecko usušenou bylinkou a vložte do šatníka či zásuvky. Vôňa levandule okrem toho, že odpudí mole, prevonia tiež i vaše odevy.

3. Ďalšie vône proti moliam

V prípade ak nemáte radi vôňu levandule či cédra, vyskúšajte nasledujúce esenciálne oleje. Tieto éterické oleje hmyz neznáša a môžu tiež pomôcť odpudzovať mole. Ich vôňu môžete rozptýliť do skrine, napustiť nimi drevené či látkové vrecúška alebo si vytvoriť voňavé spreje:

  • citrón
  • gáfor
  • rozmarín
  • mäta pieporná
  • škorica