Mrazuvzdorná rastlina tiež nemusí prežiť zimu! Ako ju ochrániť?

Ani mrazuvzdorná rastlina nemusí prežiť zimu! Ako tomu zabrániť? Zdroj foto: Depositphotos

Keď je rastlina mrazuvzdorná, nie je to zárukou toho, že zimu skutočne prežije. Na jar sa nových lístkov nedočkáme. Ako tomu zabrániť?

Nie je mrazuvzdornosť ako mrazuvzdornosť

Čo je vlastne mrazuvzdorná rastlina? Je potrebné si uvedomiť, že všetky naše listnaté dreviny sa na zimu začínajú pripravovať už koncom leta. Spomaľuje a ukončuje sa ich rast, vyzrieva im drevo. Len vetvy, ktoré úspešne prejdú týmto procesom majú šancu bez ujmy prečkať zimu aj so silnejšími mrazmi. Ak v tejto dobe chceme ešte prihnojovať, tak jedine draslíkom, prípadne fosforom. Teda živinami, ktoré napomáhajú vyzrievaniu.

V žiadnom prípade opadavé dreviny, ani broskyne či marhule, nezalievame príliš výdatne a zásadne nehnojíme dusíkom, ktorý podporuje rast. Toto pravidlo platí obzvlášť pri dovážaných druhoch drevín. Aj keď vás záhradníci uisťujú, že sú mrazuvzdorné, často sa na jar nových lístkov nedočkáme. Môžu byť uvedené ako mrazuvzdorné a často aj s uvedenou výškou mrazu, ktorý bežne vo svojej domovine v pohode znášajú, no to neznamená, že to budú v pohode znášať aj v našej zime.

3 vianočné exteriérové rastliny, ktoré musíte mať

Vlhkosť nebezpečnejšia ako mráz

Mnohé mrazuvzdorné rastliny dokážu prežiť našu zimu len za predpokladu, že sú v relatívnom suchu. Napríklad mrazuvzdorné kaktusy musia byť v absolútnom suchu. Tieto mrazuvzdorné druhy sa nedokážu zbaviť nadbytočnej vody obsiahnutej v rastlinných pletivách a tá ich po zamrznutá doslova roztrhne. Odolnejšie druhy môžu mať zas kratšiu dormanciu ako naše druhy a pri prvom oteplení začnú rašiť. Prídu však aprílové či májové mrazíky, pre naše končiny dosť typické a tie ich zlikvidujú.

Pre našu zimu je typická vysoká vlhkosť a tá vie na mrazuvzdorných rastlinách napáchať väčšiu škodu ako samotný mráz. Príčinou, že mrazuvzdorná rastlina neprežije zimu, môže byť aj neskorá výsadba, pretože rastlina nestačí do zimy dobre zakoreniť a kvalitne sa na ňu pripraviť.

Mrazuvzdorná rastlina tiež nemusí prežiť zimu! Ako ju ochrániť?
Zdroj foto: Depositphotos

Ako tomu zabrániť? Alebo prevencia nadovšetko

Pokiaľ sa jedná o chúlostivejšie druhy mrazuvzdorných rastlín či jesennú výsadbu, postarajte sa o ochranu zakrytím či zabalením do prievzdušného materiálu. Dôležité pravidlo – trvalky, okrasné trávy a najmä dreviny pred zimou NIKDY nerežeme. To robíme až na jar po vyrašení. Na jeseň nestrihajte duté stonky trvaliek či suché steblá okrasných tráv. Väčšina z nich pochádza zo suchých oblastí a vadí im zimná vlhkosť. Do dutých stoniek a stebiel sa dostane voda, podporí tým zahnívacie procesy a tie môžu zachvátiť časť či celú rastlinu. Zviažte im preto steblá s listami, aby sa nepoškodil stred tráv a citlivejšie druhy obložte vetvičkami. Pod tie môžete dať opadané lístie, najlepšie z orechov, keďže odpudzuje hlodavce a zaťažiť ich.