Fuj, tie sú bez chuti. Určite sa to neraz stalo už aj vám. Ako vypestovať paradajky s nezabudnuteľnou chuťou? Týchto 6 skvelých tipov vám k tomu pomôže.
Zdravá pôda, zdravé plodiny
Doprajte vašej pôde špeciálne hnojivo na paradajky. Hnojte pôdu každý ďalší týždeň, aby sa rastlinám dostával dostatok základných živín. Prísun kvalitných živín zaručí znamenitú chuť plodov.
Odstrániť poškodené rastliny
Odstráňte akékoľvek rastliny, ktoré majú na spodku tmavé škvrny. Tieto škvrny, známe ako koncové hniloby kvetov, sa nedajú zvrátiť. Odporúčame pravidelne kontrolovať rastliny, aby ste priebežne mohli tie poškodené odstrániť.
Kvalitná závlaha balzam pre paradajky
Počas horúceho počasia potrebujú rastliny paradajok hlboké zalievanie. Paradajky majú tiež tendenciu menej praskať, ak je pôda dostatočne vlhká. Ako všetko živé, aj paradajky potrebujú dostatok vody, aby prosperovali.
Pre paradajky v záhradách platí zásada, že pokiaľ dva až tri centimetre pod povrchom cítite suchú pôdu, mali by ste polievať. Vyhnete sa listovým chorobám, ak budete listy udržiavať v suchu čo najviac ako je len možné.
Zakryte pôdu
Mulčovanie blokuje burinu, šetrí vodu a chráni vaše plody. Okolo rastlín rozprestrite 2-3 cm vrstvu organického mulču, pričom okolo stonky ponechajte trochu miesta, aby voda mohla preniknúť ku koreňom.Dodržiavajte túto radu a výsledok sa zaručene dostaví.
Chrániť rastliny pred horúčavou
Horúce slnko môže zanechať na paradajkách bledé kožovité škvrny, ktoré zvrásnia, keď majú dozrievať. Huňaté rastliny s množstvom listov prirodzene zatienia plody pred slnkom, avšak rastliny s menším počtom listov sú zraniteľnejšie. Počas prvých teplých vĺn prikryte rastliny ľahkou prievzdušnou látkou. Ochrana pred slnkom a spaľujúcou horúčavou je mimoriadne dôležitá, ak sa chcete dočkať plodov s nezabudnuteľnou chuťou.