Sú vaše priesady príliš vytiahnuté a slabé? Môže sa stať, že sú za tým tieto časté chyby pri pestovaní priesad, ktorým sa dá úspešne vyhnúť. Poradíme vám, ako.
Pestovanie priesad je bežnou činnosťou viacerých záhradkárov. Ak patríte k tým, ktorí si priesady radšej dopestujú doma a chcete, aby vaše rastliny prospievali, treba sa vyhnúť týmto najčastejším prešľapom. Toto sú najčastejšie chyby pri pestovaní priesad, ktoré robíme.
1. Použitie nekvalitného substrátu
Rastliny, podobne ako ľudia, vyžadujú dobre „jedlo“. Ak použijete lacný alebo nevhodný substrát, riskujete slabý rast priesad, nedostatok živín a výskyt nebezpečných chorôb.
Ako to napraviť:
Vyberte si substrát určený špeciálne pre pestovanie priesad. Mal by byť ľahký, vzdušný a obsahovať dostatok organických látok. Na trhu je dostatočný sortiment vhodných substrátov na predpestovanie priesad vyrobených na báze rašeliny, ktoré sa vyznačujú tým, že neobsahujú semená burín, zárodky chorôb a škodcov. Majú dobrú štruktúru pre priaznivý rast koreňovej sústavy, dobrú sorpčnú schopnosť aj vhodnú kyslosť prostredia. Ak si substrát miešate sami, nezabudnite na správny podiel rašeliny, piesku a perlitu.
2. Nevhodná teplota prostredia
Jedným z dôležitých podmienok pri predpestovaní je správna teplota nielen prostredia, ale aj pôdy. Príliš nízka teplota spomalí klíčenie, zatiaľ čo príliš vysoká môže poškodiť osivo a i rastlinu. Treba tiež zohľadniť, či pestujete priesady teplomilných rastlín, ako sú uhorky, papriky, rajčiaky či baklažán.
Najčastejšia chyba: Pestovanie priesad nad radiátorom. Teplo stúpa nahor a vysušuje substrát, čo vedie k stresu pre rastliny.
Ako to napraviť:
Rastliny pestujte pri stabilnej teplote okolo 18 °C počas klíčenia, pri teplomilných rastlinách je to teplota 22 – 25 °C. Pri zamračenom počasí a v noci treba udržiavať nižšie teploty. Pri dobrom osvetlení sa vyžadujú vyššie teploty. Teplota však nesmie klesnúť pod kritickú hodnotu. Nachladnutie rastlín spôsobuje pri niektorých druhoch predčasné vybiehanie do kvetu. Nízke teploty môžu celkom zničiť teplomilné druhy zeleniny.
3. Slabé osvetlenie a vyťahovanie rastlín
Pestovanie priesad na parapetoch, pod ktorými je radiátor, môže spôsobiť tzv. vyťahovanie. Rastliny sa snažia dostať ku svetlu, ale namiesto pevnej stonky rastú do výšky, sú slabé a krehké.
Ako to napraviť:
Zaistite rastlinám dostatok svetla. Ak pestujete v interiéri, používajte umelé osvetlenie, ako sú LED pestovateľské lampy. Svetlo by malo byť rovnomerne rozložené a zapnuté aspoň 12 – 16 hodín denne.
4. Zabúdanie na pikírovanie
Pikírovanie, teda presádzanie mladých rastlín do väčšieho priestoru, je pre zdravý vývoj priesad podstatný. Mnohí záhradkári na tento krok zabúdajú alebo ho odkladajú, čím obmedzujú rast koreňového systému.
Ako to napraviť:
Keď rastlinky vyvinú prvé pravé lístky, je čas ich pikírovať. Presaďte ich do väčších nádob alebo samostatných kvetináčov, aby ste mali priestor na rozvoj koreňov.
5. Nedostatočné prihnojovanie
Priesady potrebujú počas rastu dostatok živín, aby si vyvinuli silné korene, stonky a listy. Ak sa o to nepostaráte, rastliny budú slabé a náchylné na choroby.
Ako to napraviť:
Použite hnojivá určené pre priesady, ktoré obsahujú vyvážený pomer dusíka, fosforu a draslíka. Ak je použitý kvalitný substrát s dostatkom živín, stačí prihnojovať tekutými hnojivami na list. Prihnojovanie robte za mierne zamračeného počasia. Do večera majú rastliny obschnúť. Ak zostanú vlhké, ľahko ich napádajú hubové a bakteriálne choroby.
6. Ignorovanie prevencie proti chorobám a škodcom
Jedna z najčastejších chorôb je padanie klíčiacich rastlín, ktoré spôsobujú plesňové choroby. Rastliny náhle vädnú a hynú, čo môže byť pre záhradkára frustrujúce.
Ako tomu predísť:
Pomáha morenie osiva pred sejbou. Dezinfikujte tiež nádoby, náradie a priestory, kde pestujete priesady.
Ak už sa objaví problém, obmedzte zalievanie, intenzívne vetrajte a priesady ošetrite registrovanými prípravkami.
7. Príliš časté alebo nesprávne zavlažovanie
Prelievanie priesad je ďalšou častou chybou, ktorá vedie k hnilobe koreňov a šíreniu plesní. Naopak nedostatok vody spôsobuje stres a slabý rast.
Ako to napraviť:
Zavlažujte priesady primerane. Substrát by mal byť mierne vlhký, ale nie premokrený. Zavlažujte pomocou rozprašovača alebo zalievajte zdola, aby sa vlaha rovnomerne rozložila.
8. Zanedbanie výberu kvalitných semien
Všetko začína kvalitným osivom. Ak použijete staré alebo nekvalitné semená, môže byť klíčivosť nízka a výsledok sklamaním.
Ako to napraviť:
Kupujte osivo od overených dodávateľov a dbajte na jeho správne skladovanie. Semena by mali byť čerstvé, správne morené a vhodné pre dané podmienky.
Zabudnite na chyby pri pestovaní priesad
Správne dopestovaná priesada má byť silná, ale pružná, s hustým olistením a dobre vyvinutými koreňmi. Vyhnite sa chybám, ako je použitie nekvalitného substrátu, nevhodná teplota či slabé osvetlenie a môžete sa tešiť z kvalitných priesad.