Vychutnajte si nádherné vône prírodných bylín bez akýchkoľvek nepríjemných potenciálnych toxínov. Namiešajte si vlastný parfum.
Miešanie esenciálnych olejov je zručnosť, ktorá si vyžaduje prax. Na začiatok si vyberte niekoľko esenciálnych vôní, ktoré sú vaše obľúbené. Privoňajte si k nim a keď sa vám táto zmes páči, môžete to využiť. Namiešajte si vlastný parfum podľa vašich preferencií. Ak poznáte tieto nasledujúce zásady, môžete to zvládnuť aj vy.
Vonné vlastnosti esenciálnych olejov sa označujú pojmom „tóny“. Konkrétne vrchné tóny, stredné tóny a základné tóny. Pri vytváraní vlastného parfumu treba poznať, čo tento pojem vlastne znamená.
Vrchné tóny sú svieže, ľahké, rýchlo pôsobiace a rýchlo vyprchajú. Toto je zvyčajne prvá vôňa, ktorú ucítite.
Stredné tóny pomáhajú parfum vyvážiť. Stredné tóny nemusíte cítiť hneď, ale jemná vôňa sa môže prejaviť po niekoľkých minútach.
Základné tóny sú veľmi silné a ťažké a uzemňujú parfum svojim dlhotrvajúcim rozptýlením. Vyvážte svoje vône zmiešaním rôznych tónov, aby bol konečný výsledok komplexný a príťažlivý.
Mole v šatníku: Ako sa s nimi vysporiadať?Vrchné tóny: bergamot, pomaranč, citrónová tráva, grapefruit, pelargónie, mäta pieporná, eukalyptus.
Stredné tóny: vanilka, levanduľa, ruža, mandarínka, cyprus, škoricová kôra.
Základné tóny: pačuli, cédrové drevo, santalové drevo, kadidlo, zázvor.
Tu sú príklady, ako si namiešať príjemné vône z esenciálnych olejov.
Pačuli a bergamot
Geránium, ylang ylang a levanduľa
Kadidlo, jazmín a pomaranč
Cédrové drevo, levanduľa a mandarínka
Tieto oleje sa môžu nazvať aj nosnými olejmi. Sú základnou zložkou, do ktorej sa pridávajú kvapky esenciálnych olejov. Vďaka ním tieto oleje zriedite a zabránite začervenaniu pokožky. Nosné oleje by mali byť bez vône tak, aby vynikla vôňa esenciálnych olejov. Vhodné sú napríklad mandľový, jojobový alebo hroznový olej.
Na výrobu 10 ml aromaterapeutického vlastného parfumu budete potrebovať:
10 ml sklenená ampulka
9 ml nosného oleja podľa vlastného výberu
0,5 ml (10 kvapiek) esenciálnych olejov podľa vlastného výberu
Čerstvé alebo sušené kvety a bylinky, ktoré dodajú parfumu farbu a pekný vzhľad ( napríklad lupene ruží, okvetné lístky nechtíka lekárskeho či slnečnice).
Postup:
Naplňte fľaštičku parfumu nosným olejom. Potom pridajte kvapky esenciálnych olejov. S najsilnejšími vonnými olejmi začnite iba s jednou kvapkou a poprípade pridajte po kvapke, ak nie je dostatočne silná. Niektoré vône – ako citrónová tráva a škorica – sú také silné, že dokážu ovládnuť celý parfum.
Na ozdobenie fľaše pridajte do oleja kombináciu čerstvých a sušených kvetov, listov alebo okvetných lístkov. Uzavrite a dobre pretrepte, aby sa vône spojili. Parfum je pripravený na použitie po 24 až 48 hodinách.
Trávenie počas Vianoc dostane riadne zabrať. Našťastie príroda nám dokáže podať pomocnú ruku prostredníctvom týchto…
Najmä počas vianočných sviatkov sú najobľúbenejšou dekoráciou. Avšak pozor. Škodia vonné sviečky zdraviu a máme…
Máme pre vás tipy na netradičné vianočné recepty vhodné pre vegánov, ľudí s intoleranciou na…
Vianoce a zdravie pečene: Prečo je dôležité nezabúdať na najväčší dar? Pretože ide o jeden…
Únava je vaša stála spoločníčka? Prírodné riešenie je bližšie, ako si myslíte. Predstavujeme vám bylinkové…
Sterilizovaný hlávkový šalát môže byť chutnou možnosťou, ako uchovať vitamíny z vašej záhrady aj počas…