Naplánujte si ideálne bylinkové kombinácie pre zdravé rastliny

Ideálne bylinkové kombinácie pre zdravšie rastliny Zdroj foto: Unsplash

Rastliny to majú podobné ako ľudia. Keď majú správneho suseda, tak prosperujú. Naplánujte si ideálne bylinkové kombinácie pre lepšiu a chutnejšiu úrodu.

Zaujíma vás, ktoré rastliny by sa mali kombinovať s paradajkami, cibuľou, mrkvou a inými plodinami? Tak ste na správnom mieste. Naplánujte si ideálne bylinkové kombinácie pre zdravé rastliny a bohatšiu úrodu v roku 2022.

Čo je sprievodná výsadba

Mnohým skúseným pestovateľom sa už rokmi osvedčila prax sprievodného pestovania. Určité kombinácie rastlín, t.j. pestovanie byliniek, zeleniny a kvetov vedľa seba, ich robia produktívnejšími – často preto, že niektoré rastliny majú prospešné vlastnosti, ako sú ich požiadavky na živiny, rastové návyky alebo schopnosti odpudzovať škodcov.

Známym príkladom spoločnej výsadby je trojica týchto plodín: kukurica, fazuľa popínavá a tekvica ozimná – ktoré bežne pestovali rôzne indiánske komunity kvôli tomu, že každá z nich profitovala zo svojho susedstva: vysoká kukurica poskytuje oporu pre popínavé fazule, nízko rastúca tekvica zatieňuje zem, aby sa zabránilo strate vlhkosti, a jej veľké, pichľavé listy odrádzajú burinu a škodcov; a rýchlo rastúce fazule sú „fixátory dusíka“, ktoré sprístupňujú dusík aj iným rastlinám.

Ako sa zbaviť vošiek, ktoré ničia vašu záhradu

Populárne kombinácie byliniek so zeleninou

Tu sú príklady niektorých najlepších sprievodných kombinácií výsadby pre vašu záhradu. (Viac si pozrite v tabuľke nižšie.)

Bazalka a paradajkami: Táto bylinka odpudzuje molice, komáre, roztoče, vošky; bazalka tiež priťahuje včely, čo zlepšuje opeľovanie a tiež úrodu paradajok a chuť.

Petržlen a paradajky: Petržlen tiež odvádza hmyz od paradajok. Zasaďte preto tieto bylinky medzi paradajky.

Borák lekársky, papriky a paradajkami: Borák počas kvitnutia takisto priťahuje opeľujúce včely a drobné osy požierajúce škodcov.

Borák sa tiež dobre hodí k jahodám, pretože zvýrazňuje ich chuť a vitalitu.

Šalvia, mrkva a kapusta: Šalvia je užitočná bylinka, ktorá odpudzuje mušky škodiace najmä mrkve. Túto bylinku môžete zasadiť aj v blízkosti kapusty, aby ste znížili výskyt molí.

Mäta odpudzuje vošky, mravce a mole. Len dávajte pozor, aby táto bylinka nebola príliš blízko vášho zeleninové záhona, pretože sa môže agresívne rozšíriť po celej záhrade.

Pažítka vďaka svojej prenikavej vôni pomáha odpudzovať vošky, háďatká a iný hmyz. Môžete ju preto vysadiť v blízkosti viacerým plodín, ako je napríklad kapusta, zemiaky či ovocné stromy ( najmä broskyne)

Kapucínka a kapusta, šalát či brokolica: Ideálna kombinácia, pretože kapucínka priťahuje hladné húsenice, čím ich láka preč od vysadenej listovej zeleniny.

Slnečnicu sa oplatí vysadiť vedľa uhoriek a fazule, pretože vysoká slnečnica pomáha poskytovať oporu pre popínavé rastliny, ako aj tieň pre plodiny, ktoré v teplejších klimatických podmienkach môžu byť vystavené prílišnému slnečnému žiareniu.