Tieto kvety včely milujú, máte ich v záhrade?

Tieto kvety včely milujú, máte ich v záhrade? Zdroj foto: Pixabay

Ako urobiť váš pozemok atraktívny pre opeľovačov? Tieto kvety včely jednoducho milujú.

Už Albert Einstein vedel, že ak uhynie posledná včela, ľudstvu zostávajú štyri roky života. Celkom nelichotivá prognóza, ale pravdivá. Preto urobte niečo pre našu planétu a zároveň pre svoju úrodu a myslite pri výsadbe aj na týchto cenných opeľovačov. Tieto kvety včely jednoducho milujú.

Kvety, ktoré by ste mali mať na svojej záhrade

Najdôležitejšou vecou, ​​ktorú môžete urobiť, aby bola vaša záhrada priateľskejšia k včelám, je vypestovať záhradu plnú kvetov a rastlín vhodných pre týchto opeľovačov.

Najlepšie rastliny pre včely sú tie, ktoré poskytujú dobrý zdroj potravy nektáru alebo peľu, najideálnejšie, ak v nej nájdete oboje. Myslite na celú záhradu, a tým sa skutočne rozšíri potenciál rastlín vhodných pre včely. Stromy, kríky, trvalky a letničky sú skvelými kandidátmi.

Mali by ste sa tiež zamerať na pestovanie veľkého množstva rastlín, ktoré produkujú kvety s ľahkým prístupom pre opeľovačov. Vďaka tomu môžu včely ľahko dosiahnuť peľ a nektár.

Existuje veľa druhov pôvodných včiel, ktoré sú aktívne v rôznych ročných obdobiach, takže sa snažte pestovať škálu rastlín vhodných pre opeľovače, ktoré budú včelám čo najdlhšie poskytovať kvety. Marec až september je kľúčovým obdobím, na ktoré je potrebné sa zamerať.

Vzácne poklady jari: Máte ich vo svojej záhrade?

Najlepšie kvety pre včely

Jarné kvety: Macešky, šafran, hyacinty, prvosienky, nezábudky, zvončeky, vŕba, kvitnúce čerešne, hloh, pivonky, okrasný cesnak, rododendrony.

Letné kvety: Levanduľa, lobelka, echinacea, krasuľka ( cosmos), papuľky, stračonôžka, medovka, monarda, nechtík, cínia, borák lekársky, pažítka, mäta, šalvia, tymián, kapucínka, budleja, železník.

Jesenné kvety: Cínia, astry, kapucínka, rozchodník, tymián, pamajorán obyčajný, borák lekársky, chryzantémy.

Zimné kvety: zimný plamienok, zimný zemolez, snežienky, čemerica, zimné vresy.

Zdá sa, že včely vidia farbu fialovej farby najjasnejšie, takže je dobré mať na pamäti túto skutočnosť pri výbere rastlín.

Divoko rastúce kvety

Toto je skvelá voľba pre včeliu záhradu s nízkymi nárokmi na údržbu a je ideálna, ak ešte len začínate s prípravou svojej záhrady na miesto vhodné pre včely. Voľne rastúce rastliny a kvety vyhovujú pôvodnému prostrediu a udržiavajú rovnováhu prírody.

Okrem výsadby vhodných kvetov, môžete pre včely urobiť ešte omnoho viac. Viac vám prezradíme v nasledujúcom článku.