Začínate s bylinkami? Rozhodnite sa pre tie správne

začínate s bylinkami? Skúste vybrať tie správne. Zdroj foto: Pixabay

Najčastejšou začiatočníckou chybou je, že chceme pestovať čo najviac byliniek. Nie všetky však zvládneme. Ak aj vy začínate s bylinkami, ako sa rozhodnúť pre tie správne?

Mať doma bylinkovú záhradu, je v posledných rokoch veľkým trendom. Čo raz viac pribúda tých, ktorí vo svojej zelenej oáze vyhradia kúsok zeme práve pre tento typ rastlín. Začínate s bylinkami aj vy? Ako sa rozhodnúť, ktoré rastliny pestovať na svojom záhone, a ktoré nie? Skúste sa rozhodnúť podľa našich rád.

Aké druhy liečivých rastlín by ste mali pestovať

Pre začiatok si treba ujasniť, aké využitie byliniek preferujete. Či chcete viac pestovať kulinárske rastliny, ktoré budete hojne využívať vo vašej kuchyni, alebo potrebujete liečivé rastliny na riešenie konkrétnych či najbežnejších zdravotných problémov.  Pri niektorých bylinách to máte jednoduché, lebo sa dajú využiť v oboch prípadoch. Tak čo napríklad začať s nimi?

Napríklad tymián je úžasný na kuracích mäsách, ale je tiež vynikajúci na výrobu prieduškového čaju či sirupu proti kašľu.

Šalvia lekárska je tiež obľúbenou bylinkou, ktorá uspokojí nielen náročných gurmánov ( používa sa na dochucovanie najmä bravčového mäsa ), ale pomáha liečiť zápalové ochorenia dýchacích ciest. Šalviový odvar treba kloktať pri bolesti hrdla,tlmí kašeľ a lieči zápal hrtana.

Ďalšou skvelou bylinkou, ktorá sa môže pestovať vo vašej bylinkovej záhradke, je medvedí cesnak, ktorý znižuje vysoký krvný tlak, posilňuje imunitu a zároveň sa z neho dajú pripravovať výborné jedlá.

Nemáte čas polievať? Tieto rastliny prežijú extrémne sucho

Pozrite si, aké korenie používate v kuchyni

Aké bylinky najčastejšie používate v kuchyni pri príprave domácich jedál? Možno sa medzi nimi nájdu také, ktoré ležia vo vašej skrinke omnoho dlhšie ako ostatné. Tie potom nepestujte. Treba si preto ujasniť, ktoré koreniny používate najčastejšie. Ak je to napríklad petržlen, pažítka, šalvia a oregáno, tak im venujte svoj čas a miesto vo svojej záhrade. Väčšinou totiž ide o nenáročné rastliny na pestovanie.

Čo potrebuje zdravie vašej rodiny?

Trpíte vy alebo členovia vašej rodiny každý rok prechladnutím či mávate často tráviace problémy? Alebo vaši blízki bojujú s chronickou bolesťou hlavy? Pomôcť môžu práve bylinky z vašej záhradky. V prípade, ak vás trápi ekzém alebo psoriáza, oplatí sa zase pestovať nechtík. Zamyslite sa nad konkrétnymi zdravotnými potrebami svojej rodiny a vyberte si pestovanie bylín, ktoré pomôžu vyriešiť konkrétne zdravotné komplikácie.

Poznajte pestovateľské podmienky

Pred založením bylinkovej záhrady je dôležité, aby ste poznali špecifiká vášho pozemku. Je to slnečné miesto s hlinito- pieskovitou zemou, alebo naopak pôda na vašej záhrade je ťažká a menej priepustná? Nie každej liečivej rastline to vyhovuje. Ak je vaša záhrada viacmenej tienistá, tu sme hovorili o bylinkách, ktorým to neprekáža.