Objavte 4 očarujúce trvalky skorej jari

objavte trvalky skorej jari Bergénia, zdroj foto: Pixabay

Sú prvými lastovičkami, ktoré prinášajú radosť nášmu oku po jednotvárnej zime. Objavte krásu trvaliek skorej jari.

Nielen jarné cibuľoviny sú neodmysliteľnými kráskami jari. Aj tieto menej nápadné kvietky prichádzajú po jednotvárnej zime a prinášajú nám farby pre potechu oka. Objavte 4 očarujúce trvalky skorej jari.

Ako vypestovať očarujúco nežné sirôtky

Pľúcnik lekársky

Pľúcnik je veľmi známou kvetinou našich záhrad a lúk. Naši predkovia verili, že pomáha pri liečení respiračných chorôb. V poslednom období sa pľúcnik teší veľkej obľube šľachtiteľov a na trh sa dostáva veľa medzidruhových krížencov. Okrem tradičnej modrej farby sa stretneme aj s bielou, červenou, ružovou a fialovým odtieňom okvetných lístkov. Niektoré pľúcniky majú i dekoračné listy, ktoré pekne vyniknú v mnohých skalkách.

objavte trvalky skorej jari
Pľúcnik, zdroj foto: Pixabay

Ak sa rozhodnete pestovať túto skorú trvalku, doprajte jej humóznu pôdu. Pľúcnik dobre toleruje aj polotieň či úplný tieň.

Bergénia

Táto zaujímavá rastlina získala prívlastok „nezničiteľná“. Ide o stálicu záhrad a parkov, ktorá pochádza z Východnej Ázie a nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť. Uprednostňuje mierne vlhké a humózne pôdy v čiastočnom polotieni, ale porastie vám takmer všade. Bergénie sa dajú vysádzať ako solitéry alebo v skupinách. Kvitnúť začínajú už v marci a ich biele alebo ružové kvety budú ozdobou vašej záhrady až do mája. Ako vždyzeleným rastlinám sa im s príchodom chladnejšieho počasia listy sfarbujú do purpurova. Na jar je ich potrebné očistiť od uschnutých listov.

objavte trvalky jari
Poniklec, zdroj foto: Pixabay

Poniklec

Keď je reč o jarných kráskach, nemôžeme zabudnúť na poniklec obyčajný ( Pulsatilla vulgaris). Rastie voľne na suchších a vápencových slnečných stráňach, preto sa mu bude dariť najmä v skalkách. Veľké fialové kvety ponikleca začínajú kvitnúť už v marci. Na vhodnom stanovišti je táto rastlina dlhovekou trvalkou. Často sa do okolia rozmnožuje samovýsevom.

Brunera

Brunera veľkolistá prezývaná aj ako kaukazská nezábudka poteší záplavou zväčša modrých kvetov už skoro na jar. Nájdete medzi nimi variácie s ozdobnými listami, ktoré sa výborne kombinujú s inými trvalkami, prípadne letničkami v kvetináčoch umiestnených v polotieni alebo tieni.