Nápoje, ktoré posilnia imunitu: Tipy na chutné šťavy

Nápoje, ktoré posilnia imunitu: Tipy na chutné a zdravé šťavy Zdroj foto: Depositphotos

Nápoje pripravené z čerstvej zeleniny alebo ovocia majú moc posilniť náš imunitný systém. Aké kombinácie sú pre nás najzdravšie? 

V dnešnej dobe je viac než kedykoľvek predtým dôležité mať silný imunitný systém. Jedným zo spôsobov, ako ho môžeme posilniť, je pitie štiav a smoothies, ktoré sú plné zdravých živín. Tu je niekoľko príkladov na nápoje, ktoré nám pomôžu udržať našu imunitu v top stave.

Paradajková šťava

Čo tak pripraviť si čerstvú paradajkovú šťavu bez pridaných prísad? Paradajky sú skvelým zdrojom vitamínu B-9 (folát) a majú protizápalové účinky. Okrem toho obsahujú mangán a horčík či ďalšie množstvo prospešných živín.

Kel, paradajka a zeler

Tento nápoj obsahuje paradajkovú šťavu pre jej výživné hodnoty a kel pre dodatočný vitamín C a K. Prídavok chrenu môže zvýšiť protizápalové účinky.

Ako pestovať koreňovú zeleninu zo semien

Citrusové šťavy: Pomaranč a grapefruit

Citrusové plody ako pomaranče a grapefruity sú vynikajúcim zdrojom vitamínu C, ktorý je známy svojimi antioxidačnými vlastnosťami. Pravidelná konzumácia týchto štiav môže posilniť našu obranyschopnosť proti prechladnutiam a iným infekciám.

Šťava z repy, mrkvy, zázvoru a jablka

Táto kombinácia ponúka široké spektrum živín, vrátane vitamínov A, B-6 a C. Okrem toho zázvor prispieva k znižovaniu zápalov, čo je obzvlášť prospešné pre ľudí trpiacich reumatoidnou artritídou.

Nápoje, ktoré posilnia imunitu: Tipy na chutné a zdravé šťavy
Zdroj foto: Depsositphotos

Zelené jablko, mrkva a pomaranč

Tento nápoj kombinuje sladkosť ovocia s výživnými benefitmi zeleniny. Mrkva poskytuje vitamín A a B-6, ktoré sú kľúčové pre zdravý imunitný systém.

Jahoda a kiwi

Jahody a kiwi sú bohaté na vitamín C. Pridaním odstredeného mlieka získate ďalšie dôležité živiny ako vitamín D a bielkoviny.

Vodný melón a mäta

Vodný melón je bohatý na vitamín C a arginín, ktoré môžu posilniť imunitný systém a pomáhajú zmierňovať bolesť svalov.

Posilnenie imunity prostredníctvom štiav a smoothies je nielen zdravé, ale aj chutné. Vyskúšať pravidelne piť tieto nápoje sa teda oplatí. Každý nech si zvolí kombinácie, ktoré najviac vyhovujú jeho chuťovým pohárikom a zároveň posilňujú imunitu. Netreba však zabudnúť, že pri príprave nápojov je dôležité používať čerstvé a kvalitné suroviny, aby sme získali maximum živín a vitamínov potrebných pre zdravý imunitný systém.