Nebezpečné ľudské jedlá, ktoré škodia vášmu psovi a mačke, časť II

Nebezpečné ľudské jedlá, ktoré škodia vášmu psovi a mačke, časť II Zdroj foto: Depositphotos

My ich bežne konzumujeme, a pritom nášho maznáčika môžu zabiť či spôsobiť mu tráviace problémy. Tieto nebezpečné ľudské jedlá vášmu psovi alebo mačke určite nedávajte.

V minulom článku, ste sa dozvedeli, ktoré nebezpečné ľudské potraviny by nemali byť súčasťou stravy vašich domácich maznáčikov. Zoznam však nekončí. Ani tieto pre nás bežne konzumované jedlá nedávajte vášmu psovi či mačke.

Mlieko a mliečne výrobky

Mliečne výrobky môžu domácim zvieratám spôsobiť podráždenie žalúdka a hnačky, pretože nemajú veľké množstvo enzýmu laktázy, ktorý štiepi laktózu v mliečnych výrobkoch.

Cukor

Malé množstvo cukru nie je toxické, ale keď je ho píliš veľa, je to podobne ako s ľuďmi. Môže viesť k zubným kazom, problémom so správaním, obezite alebo dokonca k cukrovke

Surové kysnuté cesto

Kysnuté cesto tiež patrí k potravinám, ktorým by sa váš pes alebo mačka mali vyhnúť. Vplýva totiž na ich tráviaci systém, spôsobuje prebytočné plyny a bolesti brucha. Keď kvasinky kvasia, produkujú alkohol, ktorý je tiež nebezpečný pre vaše zviera.

3 tipy, ako odlákať psa zo záhrady

Soľ

Konzumácia veľkého množstva soli môže spôsobiť vášmu štvornohému miláčikovi otravu. Medzi príznaky patrí zvracanie, hnačky, triaška, záchvaty, vysoká telesná teplota až smrť.

Surové a nedostatočne tepelne upravené mäso, ryby a vajcia

Názory či kŕmiť alebo nekŕmiť zvieratá surovým mäsom sa líšia. Jedni chovatelia túto potravu odporúčajú. Druhí tvrdia, že surové mäso, ryby a vajcia môžu spôsobiť otravu jedlom v dôsledku baktérií, ako je Salmonela a E. coli. 

Surové vajcia tiež obsahujú enzým, ktorý znižuje absorpciu biotínu (vitamín B), čo môže viesť k problémom s pokožkou a srsťou.

Niektoré surové ryby môžu obsahovať parazita, ktorý vášmu miláčikovi zapríčiní zvracanie, horúčku a zväčšené lymfatické uzliny. Môže byť pre neho dokonca smrteľný.

Orechy, najmä makadamové orechy

Kým pre ľudí sú orechy prospešné, pre mačky a psov to už neplatí. Pozor si treba dať najmä na makadamové orechy a výrobky z nich. Konzumácia tejto potraviny znamená pre vaše zviera zvracanie, chvenie, slabosť a vysokú telesnú teplotu. No aj ostatné orechy sú pre mačku či psa ťažko stráviteľné a môžu spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť.