Nečakané potraviny, ktoré bojujú proti vysokému tlaku

Nečakané potraviny, ktoré bojujú proti vysokému tlaku Zdroj foto: Pixabay

Vysoký krvný tlak je jedným z najčastejších ochorení dnešnej doby. Ak ním trpíte aj vy, zoznámte s pomocníkmi. Tu sú nečakané potraviny, ktoré vám pomôžu v boji s týmto problémom.

Tekvicové semienka

Možno by ste to na ne nepovedali, ale aj tekvicové semienka patria medzi nečakané potraviny, ktoré pomáhajú v boji s vysokým krvným tlakom. Sú koncentrovaným zdrojom živín dôležitých pre kontrolu krvného tlaku, vrátane horčíka, draslíka a arginínu, aminokyseliny potrebnej na produkciu oxidu dusnatého, ktorý je nevyhnutný pre relaxáciu ciev a zníženie krvného tlaku.

Ako účinný prírodný liek na vysoký krvný tlak sa okrem tekvicových semienok ukázal tiež tekvicový olej.

14 najvýživnejších druhov zeleniny na planéte, č.II

Pistácie

Aj pistácie sú veľmi výživné a ich konzumácia sa spája so zdravými hladinami krvného tlaku. Majú vysoký obsah mnohých živín nevyhnutných pre zdravie srdca a reguláciu krvného tlaku, vrátane draslíka.

Bylinky a koreniny

Vedeli ste, že niektoré bylinky a koreniny obsahujú silné zlúčeniny, ktoré znižujú krvný tlak tým, že pomôžu cievam relaxovať? Koriander, šafran, citrónová tráva, čierny kmín, ženšen, škorica, kardamóm, bazalka a zázvor sú len niektoré z byliniek a korenia, u ktorých sa preukázal potenciál znižovať krvný tlak.

Grécky jogurt

Medzi nečakané potraviny, ktoré pomáhajú znižovať krvný tlak možno zaradiť aj grécky jogurt. Je to mliečny výrobok bohatý na živiny, plný minerálov, ktoré pomáhajú regulovať krvný tlak vrátane draslíka a vápnika.

Bobuľové ovocie

Bobuľové ovocie má celkovo povesť potraviny s mnohými výhodami pre ľudské zdravie. Okrem iného znižuje rizikové faktory srdcových chorôb, ako je vysoký krvný tlak. Bobule sú bohatým zdrojom antioxidantov, vrátane antokyánov, čo sú pigmenty, ktoré dodávajú ovociu ich žiarivú farbu.

Antokyaníny zvyšujú hladiny oxidu dusnatého v krvi a znižujú produkciu molekúl obmedzujúcich cievy, čo môže prispieť k zníženiu hladín krvného tlaku. Je však potrebný ďalší výskum, ktorý by potvrdil uvedené tvrdenie.

Čučoriedky, černice, ríbezle, maliny, arónie, moruše a jahody sú len niektoré z bobúľ, ktoré sú spájané s účinkami znižujúcimi krvný tlak.

Zelenina, ktorá znižuje vysoký krvný tlak, č. II

Citrusy

Citrusové plody, vrátane grapefruitu, pomarančov a citrónov, môžu mať silné účinky znižujúce krvný tlak. Sú nabité vitamínmi, minerálmi a rastlinnými zlúčeninami, ktoré môžu pomôcť udržať vaše srdce zdravé znížením rizikových faktorov srdcových chorôb, ako je vysoký krvný tlak.

Aj keď pitie pomarančovej a grapefruitovej šťavy prispieva k zníženiu krvného tlaku, treba byť opatrný. Môže totiž ovplyvňovať účinky niektorých užívaných liekov. Preto sa pred zaradením tohto ovocia do stravy poraďte so svojim lekárom.

Losos

Mastné ryby sú vynikajúcim zdrojom omega-3 tukov, ktoré majú významný prínos pre zdravie srdca. Tieto tuky môžu pomôcť znížiť hladinu krvného tlaku znížením zápalu a znížením hladín zlúčenín obmedzujúcich cievy nazývaných oxylipíny.