Nechcené rastliny, ktoré môžu liečiť? Zabudnite na slovo burina

narpiek liečivým účinkom patrí medzi nechcené rastliny známa burina? Bylinkový čaj z prasličky roľnej v sklenenom hrnčeku na drevenom podnose, obklopený čerstvou prasličkou Čaj z prasličky: Prírodný elixír na kosti, vlasy aj močové cesty. Zdroj foto: Depositphotos

Vedeli ste, že v prírode slovo burina neexistuje a že takmer každé nechcené rastliny v sebe skrývajú liečivé tajomstvo? Objavte, aké.

Keď sa povie plevanie buriny, mnohým záhradkárom sa stiahne obočie. Už v duchu vidia, ako vytrhávajú púpavy z trávnika, škriabu zem pod lopúchom alebo márne bojujú so sedmokráskami, ktoré sa nevzdávajú ani po piatich pokoseniach. A predsa – práve tieto rastliny, ktoré si mnohí neželajú vo svojej záhrade, môžu byť kľúčom k lepšiemu zdraviu. Zistite, ktoré rastliny ako burina by sa vôbec nemali nazývať a ako môžu byť prospešné pre naše zdravie.

Sedmokráska obyčajná: Všeliek z detstva

Možno si pamätáte, ako ste ako deti vyrábali zo sedmokrások venčeky. No vedeli ste, že táto jemná biela kráska je v skutočnosti liečivou rastlinou, ktorú naši predkovia považovali takmer za všeliek?

Sedmokráska obyčajná (Bellis perennis) nie je len milou ozdobou trávnika, ktorá patrí medzi nechcené rastliny. Jej kvety obsahujú látky, ktoré pomáhajú pri problémoch s dýchacími cestami, tíšia kašeľ a uvoľňujú kŕče pri astme. Skvelo sa hodí aj pri rekonvalescencii po zápale pľúc. Využíva sa pri zápaloch močových ciest, bolesti chrbtice, reumatizme, ale i pri ochoreniach pečene, žlčníka či štítnej žľazy.

A čo viac – kvety a listy sa dajú konzumovať čerstvé. Pridajte ich do šalátu, nátierky alebo si z nich pripravte osviežujúci smoothie. Sušia sa pri teplote do 35 °C a v zime ich môžete použiť ako čajovú zmes na podporu imunity.

Lopúch väčší: Z prírody rovno do vašej kozmetiky

Je to tá rastlina s obrovskými listami, na ktorej kvety sa deti „lepili“? Presne tak. Lopúch väčší (Arctium lappa) možno nepatrí medzi najpôvabnejšie rastliny, ale jeho koreň je doslova zázračný.

Zbiera sa najmä na jar, keď je plný účinných látok. Pomáha z tela odvádzať škodliviny – je močopudný, podporuje potenie, činnosť obličiek a čistí krv. Používa sa pri liečbe obličkových a močových kameňov, no rovnako účinný je pri kožných problémoch, reume a dokonca aj ako podpora pri boji proti nádorovým tkanivám.

A čo je zaujímavé – lopúch sa využíva aj zvonka. Ak vás trápi padanie vlasov, pripravte si z neho silný odvar alebo tinktúru a vtierajte ju do pokožky hlavy. Jeho liečivé látky podporujú rast vlasov a zároveň upokojujú pokožku.

Lopúch väčší s čerstvým koreňom a domácim bylinným extraktom v sklenených fľašiach na drevenom stole
Lopúch: Liečivá burina, ktorá lieči kĺby, pokožku aj vlasy. Zdroj foto: Depositphotos

Púpava lekárska: Žltý poklad v trávniku

Ak by sa organizovala súťaž o najneobľúbenejšiu burinu, púpava by to asi vyhrala na plnej čiare. A to by bola veľká chyba. Púpava lekárska (Taraxacum officinale) je totiž doslova žltým pokladom v každej lúke.

Jej koreň je plný horčín, trieslovín, vitamínov a inulínu – látky, ktorá pomáha diabetikom s metabolizmom cukru. Okrem toho zlepšuje funkciu pečene, žlčníka aj pankreasu, znižuje cholesterol a pomáha pri tráviacich problémoch.

Púpavový koreň sa zbiera skoro na jar alebo na jeseň a suší sa pri teplote do 50 °C. Z mladých listov si môžete pripraviť výživný šalát, hoci ich chuť je horkastá. A ak milujete domáce výrobky – nezabudnite na púpavový med. Má nielen jedinečnú chuť, ale aj silné protizápalové účinky.

Žihľava dvojdomá: Pichľavá, no liečivá kráľovná

Aj keď vám po jej dotyku naskočia pupáky, žihľava (Urtica dioica) je právom považovaná za jednu z najliečivejších rastlín u nás. Obsahuje železo, vitamín C, horčík, chlorofyl a množstvo antioxidantov. Už naše staré mamy ju používali ako prostriedok na očistu krvi, podporu činnosti pečene a obličiek či pri problémoch s kĺbmi a reumou.

Žihľavu môžete sušiť na čaj, variť z nej polievky, pridať do rizota alebo si z nej pripraviť zelený elixír. Stačí pár lístkov denne a váš organizmus sa vám poďakuje.

Rebríček obyčajný: Tichý pomocník žien

Rebríček obyčajný (Achillea millefolium) si často nájde miesto medzi kvetmi v lúke, ale málokto vie, že ide o mocnú liečivku – najmä pre ženy. Známy je svojím pozitívnym účinkom na menštruačný cyklus, trávenie, ale aj pri zápaloch močových ciest a žalúdočných problémoch.

Zberajú sa kvety a vňať počas kvitnutia. Čaj z rebríčka má jemne horkastú chuť a podporuje činnosť pečene, žlčníka aj obehového systému. V staroveku sa rebríček používal aj na zastavovanie krvácania – a preto ho niektorí prezývajú aj vojenská tráva.

Praslička roľná: Minerálna bomba pre vaše kosti

Vyzerá ako malý zelený stromček a často rastie na vlhkých miestach. Praslička roľná (Equisetum arvense) je bohatá na kremík, ktorý je dôležitý pre pevnosť kostí, vlasov a nechtov. Má močopudné účinky a pomáha pri zápaloch močového ústrojenstva, obličkových kameňoch či opuchoch.

Prasličkový čaj podporuje vylučovanie vody z tela, čím pomáha aj pri vysokom krvnom tlaku. V staroveku sa dokonca používala na zastavenie krvácania a hojenie zlomenín.

Skorocel kopijovitý: Prírodné antibiotikum

Ak ste si ako deti pri behaní po lúkach rozbili koleno, možno si spomeniete, ako vám niekto priložil list skorocelu (Plantago lanceolata). Nie náhodou. Skorocel má silné protizápalové, dezinfekčné a hojivé účinky. A to patrí medzi nechcené rastliny!

Listy pomáhajú pri kašli, zápale priedušiek, zlom trávení či bolesti žalúdka. V čerstvom stave sa môžu priložiť na drobné rany, štípance a odreniny. Skorocelový sirup je overený domáci liek na kašeľ, ktorý chutí aj deťom.

Nechcené rastliny, ktoré liečia – neprávom opomínaný poklad

Ak ste si doteraz mysleli, že burina je len otravný problém v záhrade, možno práve teraz prehodnocujete svoj pohľad. Tieto liečivé buriny boli po stáročia súčasťou ľudového liečiteľstva. V čase, keď neexistovali lekárne, boli prvou pomocou pre mnohé zdravotné ťažkosti.

Dnes ich opäť objavujeme – ako prírodné, dostupné a šetrné alternatívy k syntetickým liekom. Stačí sa pozrieť pod nohy. To, čo tam rastie, nie je nepriateľ. Je to dar.