Nepredvídateľné leto? Odporúčania pre záhradkárov

nepredvídateľné leto zdroj: pixabay.com

Nepredvídateľné leto sa v našich končinách stáva bežným javom. Chladnejšie daždivé týždne striedané extrémne horúcimi obdobiami.

Vo všeobecnosti záhrady vyzerajú najlepšie v lete, ale naše podnebie je známe tým, že je v posledných rokoch dosť nepredvídateľné. Leto môže znamenať silné lejaky, povodne, sucho, takže sa oplatí pripraviť sa. Prinášame vám najlepšie tipy na nepredvídateľné leto, ako udržať svoju záhradku v top forme za každého počasia.

Nepredvídateľné leto – tipy pre záhradkárov

Odstraňujte burinu

Buďte bezohľadní voči burine – vaše rastliny oberá o vlhkosť, svetlo a priestor na rast. Za suchého počasia odoberie burina všetku vodu, ktorá je k dispozícii, zatiaľ čo vo vlhkom počasí má škodcov – najmä slimáky a  choroby, ako sú plesne.

Kontrolované hnojenie

Hnojivo s riadeným uvoľňovaním sa predáva vo forme voľných granúl alebo tabliet. Výrobky s riadeným uvoľňovaním vypúšťajú výživné látky iba vtedy, keď sú podmienky správne, takže rastliny sa automaticky správne udržiavajú niekoľko mesiacov. Za teplého a vlhkého počasia uvoľňujú viac potravín, ako keď je chladno a sucho.

Využite kamienky

Niektoré rastliny ako ľalie či štandardné fuchsie majú plytké korene a keď prikryjete ich pôdu vrstvou kamienkov, chránite ich pred prehriatím na silnom slnku a keďže kamene zachytávajú vlhkosť, ktorá kondenzáciou v noci sa nahromadí na spodnej strane kameňov a tým udrží korene rastliny chladné.

Zber zeleniny

Ako náhle dosiahne zelenina potrebnú veľkosť, pravidelne ju zbierajte – ako napríklad fazuľa a cuketa. To povzbudzuje rastliny, aby naďalej produkovali plodiny, namiesto toho, aby produkovali niekoľko tvrdých obrích plodín.

Nechávajte dlhší trávnik

Nekoste trávnik na príliš krátko. V horúcich dňoch zhnedne, čo umožňuje napadnutie burinov. Namiesto toho pokoste o niečo dlhšie, pretože dlhšia tráva pôsobí ako vlastný nárazník a zabezpečí odolnosť voči poveternostným vplyvom, pričom udržuje vlhkosť.

nepredvídateľné leto
zdroj: pixabay.com

Prioritné zalievanie

Rastliny v nádobách alebo skleníkoch majú najväčšiu potrebu vody. Stromy a kríky majú najmenšii, pretože majú hlbšie korene.

Výber správnych rastlín

Výber správnej rastliny a umiestnenie na správnom mieste vo vašej záhrade zaistí, že sa im bude dariť. Napríklad rastliny odolné voči suchu majú strieborné, plstnaté alebo voskovité listy, ktoré ich chránia pred stratou vody.

Mulč

Čokoľvek novo vysadené alebo čo má plytké korene je vhodné mulčovať. Vykonajte to, keď je pôda vlhká. Mulčovanie udržuje vlhkosť a izoluje korene od tepla alebo chladu. Zabraňuje tiež dosahu pôdy na listy, kvety alebo ovocie, čo bráni rozvoju rôznych chorôb.