Nový trend – nehrabať lístie zo záhrady

nehrabať lístie novým trendom v záhrade

Mnohí záhradkári sa obávajú vysádzania listnatých stromov z dôvodu každoročného opadávania lístia. Nový trend praje pohodlnejšiemu spôsobu údržby – nehrabať lístie zo záhrady

Ihličnaté stromy sú fajn, po celý rok držia tvar i stále zelenú farbu. Ale nepôsobia na vás niekedy až príliš jednotvárne a strnulo? Rozkvitnutá májová čerešňa či farebné jesenné premeny. To je poriadna dávka romantiky. Bola by veľká škoda sa tejto nádhery vzdávať.

Nehrabať lístie zo záhrady – aké sú plusy a mínusy?

 

Dôvody proti hrabaniu lístia

 

Tradičného odhrabávaniu popadaného lístia zo záhrady pomaly odzváňa. Čoraz viac záhradkárov sa prikláňa k názorom odborníkov hovoriacich o tom, že pre samotnú záhradu je lepšie lístie nehrabať. Argumenty pre tento pohodlnejší spôsob údržby sú jasné – popadané lístie funguje ako ochrana rastlín pred mrazom a pomáha udržiavať v pôde dostatočnú vlhkosť. Rozkladom popadaného lístia sa do pôdy dostane množstvo cenných živín. Zabúdať tiež netreba na to, že popadané lístie vo vašej záhrade ulahodí množstvu živočíchov. Úkryt v ňom nájdu ježkovia, žabky či užovky.

Záhradné jazierko v zime: Čo s rybami a rastlinami?

Dôvody pre hrabanie lístia

 

Zástancovia tradičného jesenného hrabania lístia namietajú, že pod vrstvou opadaného lístia môže prezimovať množstvo škodcov či chorôb. Okrem toho sú na jar záhony a trávniky pokryté po zime lístím plným plesní či škaredých škvŕn.

 

lístie
zdroj: pexels.com

Prípady, kedy je hrabanie lístia nevyhnutné

 

Nehrabať lístie zo záhrady je síce trendom. Ale… Popadané lístie určite odhrabte, pokiaľ si zakladáte na krásnom, zelenom a udržiavanom trávniku. Lístie je nutné odstrániť tiež zo všetkých vodných plôch a štrkových záhonov. Hrabať lístie je potrebné aj spod napadnutých stromov, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu nákazy. Zdravé pohrabané lístie neváhajte prihrnúť k ružiam či ovocným stromom a krom, umiestniť ho na trvalkové záhony či ním prikryť cibuľoviny.

O 10 skvelých lekciách ohľadom hrabania lístia zo záhrady, ktoré možno nepoznáte, si môžete prečítať v nasledujúcom článku.