Obdobie neposlušnosti psov, ako ho zvládnuť?

Obdobie neposlušnosti psov, ako ho zvládnuť? Zdroj foto: Depositphotos

Obdobie neposlušnosti psov je známe pre mnohých chovateľov. Ako ho zvládnuť?

Obdobie dospievania u psov je náročné nielen pre samotného štvornohého priateľa, ale aj pre jeho majiteľa. Rovnako ako ľudia prechádzajú obdobiami a tiež fázami búrlivého vývoja, tak aj psy. Ako teda zvládnuť túto etapu a vzťah medzi vami a vaším psíkom?

Kedy nastane obdobie neposlušnosti psov

Kým sa z vášho poslušného šteniatka stane dospelý pes, musí prejsť fázou dospievania. Toto obdobie začína zvyčajne medzi 6. až 9. mesiacom veku, pričom najväčšie zmeny v správaní a vzhľade nastávajú okolo 9. až 10. mesiaca. Počas tejto etapy môže váš pes začať ignorovať známe príkazy, stať sa hyperaktívnym alebo dokonca agresívnym. Príčinou je kombinácia hormonálnych zmien a rýchleho telesného rastu. Počas tohto obdobia tiež odumierajú nervové bunky mozgu a sú nahradené kvalitatívne odlišnými, takže sa zdá, že pes zabudne na to, čo predtým ovládal.

Alergia psov: Príznaky, typy a časté príčiny

Ako sa vysporiadať s neposlušným psom?

Pozitívny kontakt: Veľa majiteľov psov robí v tomto období chybu a k svojim zvieratám sa začína správať tvrdo a prehnane prísne v snahe zachovať si autoritu. No v skutočnosti je v tomto období pozitívny kontakt s majiteľom pre psa dôležitejší ako kedykoľvek predtým. Mali by ste znížiť nároky na psa a pozorne reagovať na jeho náladu. Treba zostať trpezlivý.

Dôležitý je tiež výcvik a tréning: Venujte ďalšiu pozornosť výcviku, preferujte jednoduché príkazy a odmeňujte správne správanie.

Zdravá strava: Zabezpečte, aby váš pes dostával vyváženú stravu najmä vzhľadom na jeho vek a potreby.

Sociálne kontakty: Umožnite vášmu psovi interagovať s inými psami a ľuďmi, ale vždy pod vašim dohľadom.

Menej fyzickej aktivity: Hoci je dôležité udržiavať vášho psa aktívneho, netreba to preháňať. V dôsledku rýchleho rastu sa kosti a kĺby psov stávajú zraniteľnými a namáhavé cvičenie môže byť škodlivé. Skákanie a beh na cvičisku je lepšie nahradiť pokojnou prechádzkou v parku alebo lese.

Dospievajúci pes potrebuje vaše pochopenie. Správnym tréningom a podporou môžete spolu prejsť týmto obdobím s minimálnym stresom a vytvoriť si pevný vzťah so svojím štvornohým priateľom, ktorý vám bude verný po zvyšok jeho života.