Ochrana ovocia a ovocných stromov auguste

ochrana rastlín Zdroj foto: Pixabay

Ochrana ovocia a zeleniny je potrebná po celý rok. Čo treba spraviť v auguste?

Pre dobrú úrodu je v súčasnosti ochrana ovocia a ovocných stromov veľmi dôležitá. Prezradíme vám niekoľko užitočných zásad, aby ste o svoju záhradu postarali čo najlepšie a uchránili ju pred škodcami a neželanými chorobami.

Ochrana ovocia v auguste

Jablone

Jablone treba preventívne ochrániť proti fyziologickým poruchám z nedostatku vápnika a na zlepšenie skladovateľnosti úrody. Urobíte tak postrekom z chloridu vápenatého, ktoré treba opakovať po cca 10 dňoch. Ak treba, zabezpečte postrek aj proti húseniciam mníšky zlatoritky, piadivkám a spriadača amerického ( Decis EW 50 – maximálne dvakrát za sezónu, Dimilin 48 SC).

Ešte počas prvej polovice augusta by ste mali myslieť na ochranu ovocných stromov proti druhej generácii obaľovača jablčného. Prvý postrek by sa mal robiť ešte v júli. Účinným prípravkom je napríklad Dimilin  48 SC, Integro a podobne.

Vo vyšších polohách treba myslieť aj na ochranu ovocia proti chrastavosti a múčnatke ( biologický prípravok HF-Mycol).

Ako pestovať baklažán v kvetináči

Jadroviny a broskyne

Jadroviny je potrebné takisto preventívne ochrániť pred húsenicami spriadača amerického a piadivkám (Steward).

Broskyne by ste nemali zabudnúť ošetriť proti druhej generácii obaľovača broskyňového ( Decis EW 50 maximálne dvakrát za sezónu, neskoré odrody aj proti chrastavosti ( (Efuzin 500 SC, Syllit 65 WP).

Slivky môže napadnúť obaľovač slivkový. Vhodný postrek je s použitím prípravku Mospilan 20 SP.

Jahody

Pestovanie jahôd môže skomplikovať výskyt fialovej a bielej škvrnitosti listov. Ochránite ich postrekom s prípravkom Kuprikol 50. Pozor, ak zbierate úrodu počas celého roka, postrek robiť nemôžete.

Vinič

Vplyvom vlhkého počasia úrodu vášho viniča môže poškodiť pleseň sivá, múčnatka a peronospóra. Pomáha postrek z nasledujúcich látok: Vivando, Topas 100 EC, najviac trikrát počas sezóny.  V prípade spomínanej plesne sivej použite Cantus – maximálne raz za sezónu alebo Zato 50 WG – maximálne trikrát za sezónu. Na múčnatku použite Topas 100 EC, Vivando či Zato 50 WG. Pred peronospórou ochránite vinič prostredníctvom postreku Champion 50 WP alebo Kuprikol 50.