Zdroj foto: Depositphotos
Vedeli ste, že nielen správne umiestnenie určitých druhov zeleniny vedľa seba, ale aj prítomnosť niektorých byliniek, vám môže pomôcť zvýšiť vašu úrodu? Ochráňte vašu zeleninu týmto jednoduchým spôsobom.
Priam čarovnú moc liečivých byliniek poznali i naše babičky. Tieto rastliny nám pomáhali nielen pitím odvarov z ich častí či pridávaním do jedla, ale dokonca aj pri pestovaní zeleniny. Najmä vďaka prenikavej vôni dokázali odohnať škodcov či podporiť chuť pestovanej zeleniny. Ktorá liečivá bylinka sa hodí ku ktorej záhradnej plodine? Ak vás zaujíma odpoveď na túto otázku, čítajte ďalej. Ochráňte vašu zeleninu pomocou byliniek.
Táto bylinka je známa svojou prenikavou vôňou, preto dokáže maskovať pachovú stopu kapustovej zeleniny. Práve tá vie prilákať motýle, ktoré na listy kapusty nakladú vajíčka. Rozmarín dokáže uvoľňovať vôňu i pri jemnom vánku a vďaka nemu kapustu, či kel motýle nenájdu. Treba ho však pre istotu vysadiť blízko chodníka, aby ste pri dotyku s ním pomáhali uvoľňovať jeho typický pach.
3 problémy, s ktorými sa stretnete pri pestovaní špargleAk máte problém dopestovať pekný cesnak, a pritom na ňom voľným okom žiadnych škodcov nebadáte a zem ste si starostlivo pred výsadbou pripravili, môže ísť o nematódy. Tento škodca sa živí korienkami cesnaku a tak ho poškodzuje. Pomôcť môže aksamietnica. Korene tejto rastliny vylučujú látky, ktoré nematódy odpudzujú a spomalia ich rozmnožovanie.
Táto bylinka pomáha aj fazuli, uhorkám, tekviciam, cukete a melónom. Jej kvety rozkvitnuté aj v sychravom počasí totiž vedia prilákať opeľujúci hmyz, ktorý sa tak dostane aj ku kvetom vašej zeleniny.
Všimli ste si, že táto kombinácia nám chutí aj v jedlách? Rovnako tomu bude i vo vašej záhrade. Bazalka pestovaná v blízkosti paradajkových priesad vie dodať vašim paradajkám výraznejšiu chuť a vôňu.
Kučeravosť listov dokáže potrápiť nejedného záhradkára. Pomôcť môže to, ak pod ovocné stromčeky zasadíte chren. Pozor však, aby sa vám nezačal rozrastať, lebo sa ho veľmi ťažko zbaviť.
Vôňa pažítky je prenikavá a dokáže zakryť vôňu mrkvovej vňate, ktorú vyhľadávajú drobné mušky. Ak sem tam medzi riadky zasadíte túto rastlinu, vytvorí pachovú clony a môže vašu zeleninu ochrániť pred škodcami.
Podobnú funkciu ako rozmarín či pažítka zvládne plniť i kôpor, ktorý takisto vyniká prenikavou vôňou. Môže tak ochrániť vašu zeleninu pred nevítanými húsenicami mlynárika kapustového.
Vašu radosť z úrody paradajok môže často prekaziť pleseň na paradajkách. A čo je na tom…
Prevencia proti škodcom v skleníku je veľmi dôležitá, ak chceme mať bohatú úrodu. Najmä rajčiny…
Bývate v mestskom prostredí a napriek tomu si chcete dopestovať vlastné rastliny? Nevadí. Vlastná záhrada v meste je…
Práve teraz začínajú pučať a rozkvitať ruže, no často im stoja v ceste škodcovia. Ako na ošetrenie…
Liečivé účinky bazy čiernej poznali už naši predkovia. Poďme si pripomenúť, čo všetko dokáže. (viac…)
Ktoré jarné vône sú tento rok trendom? Vyskúšajte tipy od odborníkov, ktoré nádherne prevoňajú váš…