Ako ochrániť vysiate semená pred vtákmi

Ako ochrániť vysiate semená pred vtákmi Zdroj foto: Depositphotos

Patríte k záhradkárom, ktorí prišli o úrodu vďaka vtákom? Prezradíme vám, ako ochrániť vysiate semená pred týmito obyvateľmi záhrady.

Vtáky sú pre našu záhradu na jednej strane dôležité a užitočné, no na strane druhej vedia napáchať škodu. Najmä teraz, počas jari. Keďže pestovanie zeleniny a ovocia zahŕňa viac práce, ako len zasadiť semeno do zeme a čakať, kedy vyrastie, budete sa musieť pripraviť i na tohto možného škodcu.

Vtáci môžu zničiť vaše sadenice sotva vykuknú z pôdy, ale môžu si pochutnať aj na vašich semenách. Ochrana sadeníc je náročnejšia a zložitejšia, no v prípade osiva máte niekoľko možností. Tu sú niektoré tipy, ako ochrániť vysiate semená pred operencami.

Strašiak

Záhradkári vymysleli množstvo spôsobov, ako zabrániť vtákom vyzobať ich osivo, od zložitých až po nepraktické. Niektorým pestovateľom sa napríklad osvedčilo umiestniť na svojom pozemku umelých predátorov, ako sú sovy a ďalšie dravé vtáky. No tieto triky fungujú len zo začiatku a potom strácajú efekt. Vtáky si rýchlo zvyknú a zistia, že im atrapa neublíži. Niekedy môže pomôcť i pridanie zvukových efektov, premiestňovanie strašiakov a podobne. Avšak najlepší spôsob, ako ochrániť vašu zeleninu pred operencami, je udržať ich mimo vašej záhrady.

Nájdite im náhradný zdroj potravy

Preto, aby vtáky nechali na pokoji váš záhon, je potrebné presunúť akýkoľvek zdroj potravy ďaleko od vašej záhrady. Napríklad zriaďte pre ne kŕmidlo a udržujte ho dostatočne zásobené, aby slúžilo ako alternatívny zdroj potravy pre operencov.

Keď vaše sadenice dosiahnu približne 20 centimetrov, môžete si trochu oddýchnuť – väčšina vtákov ich v tomto čase nebude vyhľadávať.

Čo je to biela pleseň a ako ju odstrániť z dreva

Rastliny vhodným spôsobom zakryte

V niektorých prípadoch nepomáha nič iné, iba zakrytie záhonu. Vyrobte si napríklad provizórny rám, ktorý však musí byť dostatočne pevný, aby odolal vetru a potom rám pokryte jemným pletivom. Vhodným materiálom na výrobu rámu môžu byť napríklad staré palety, PVC trubky, bambusové tyče a ďalšie.

Ďalšou možnosťou, ktorá je stále predmetom skúmania, je použitie rybárskeho vlasca na odradenie vtákov. Vedci totiž ešte stále nezistili, prečo vlasec operence neznášajú. Môžete ho natiahnuť pozdĺž záhonu. V prípade ťahavých plodín tak môže poslúžiť aj ako opora pre popínavé rastliny.