Ako pestovať a sadiť brusnice? Tu sú dôležité rady

Ako pestovať a sadiť brusnice? Tu sú dôležité rady Zdroj foto: Depositphotos

Toto veľmi zdravé ovocie sa oplatí mať vždy po ruke. Ako pestovať a sadiť brusnice? Prezradíme vám pár overených tipov, ktoré vám uľahčia pestovanie.

Medzi menej časté bobuľové ovocie, ktoré sa len začína udomácňovať v našich záhradkách, patria určite brusnice. Je to možno spôsobené z časti aj tým, že mnohí z nás sa tento krík boja pestovať, lebo sa nazdávajú, že ide o náročnú plodinu. Nie je to až tak celkom pravda. Ak dokážeme splniť niekoľko požiadaviek tejto rastliny, odvďačí sa nám bohatou úrodou. Ako pestovať a sadiť brusnice? Niekoľko inšpirácií nájdete v článku nižšie.

Čo brusnica pre svoj zdravý rast vyžaduje

  • Vyhovuje jej hlinitá, piesočnatá, vlhká a slabo odvodnená kyslejšia pôda s pH medzi 3,5 až 5,5.
  • Pre svoj správny rast potrebuje plné slnko.
  • Najvhodnejší spoločníci brusnice sú rododendron, čučoriedka a azalka.
  • Najhorší susedia brusnice sú zemiaky, paradajky alebo uhorky.
  • Túto rastlinu je potrebné prvé tri roky hnojiť vyváženým hnojivom.
  • Brusnicu je potrebné neustále polievať, aby bola pôda stále vlhká.
Ako pestovať a sadiť brusnice? Tu sú dôležité rady
Zdroj foto: Depositphotos

Výsadba brusnice

Brusnice vysádzame najmä na jeseň od začiatku októbra do začiatku novembra, na jar sa sadí od polovice apríla do konca mája. Jednotlivé rastliny by mali byť od seba vzdialené 25 až 30 centimetrov. Sadia sa do hĺbky 5 až 15 centimetrov.

Prvý zber úrody prichádza 3 až 4 roky po výsadbe, keď sú plody červené a zrelé. Brusnica rodí za dobrých podmienok spravidla dvakrát do roka. Z prvej úrody sa môžeme tešiť od polovice júla, druhá prichádza od polovice septembra do polovice októbra.

6 liečivých byliniek pre zdravé zuby a ďasná

Najčastejšie problémy pestovania

Brusnica nie je až tak citlivá na choroby. Môže sa objaviť škvrnitosť listov, ktorá je spôsobená najmä vlhkým jesenným počasím. Zriedkavo sa vyskytuje aj hniloba plodov. Často sa stáva, že vám vašu úrodu pozberajú skôr ako vy iní obyvatelia záhrady ako napríklad vtáci a ak nemáte záhon ohradený aj lesná zver.

Brusnici sa bude dariť v chladnejších častiach Slovenska s dostatkom zrážok. Je menej náročná na pôdu ako čučoriedka. Pre prekyslenie pôdy je dobré pridať na povrch zeme okolo rastlín ihličia.