Rusi sa snažia pestovať melóny a tekvice v Arktíde

melóny a tekvice Zdroj foto: Pixabay.com

Pestovať melóny a tekvice v nehostinnej Arktíde? Možno to znie ako nezmysel, no Rusi sa pokúšajú premeniť to na realitu.

Melóny a tekvice v Arktíde

 

Ruskí vedci sa pokúšajú pestovať tekvice a melóny na polárnej stanici v Murmansku na severe európskej časti Ruska.

 

„Na poloostrove Kola, kde sa nachádza naša skúšobná polárna stanica, sa aktuálne uskutočňujú experimenty s pestovaním tekvice, melónov a ďalších tekvicovitých rastlín. Tento rok vyskúšame odrody vyšľachtené v Krasnojarskom kraji pre pestovanie v arktických podmienkach,” vysvetľovala riaditeľka ústavu Nikolaja Vavilova Jelena Chlestkinová.

 

Spomínané plodiny sa odporúča pestovať v nevykurovaných skleníkoch.

Skúšali ste už chutný cucamelón?
Skúšali ste už chutný cucamelón? Zdroj foto: Pixabay.com

 

Ruskí vedci majú s podobnými experimentmi bohaté skúsenosti. Vedúca polárnej stanice Irina Michajlovová vyhlásila, že výskumníkom sa už podarilo k pestovaniu v nehostinných arktických podmienkach prispôsobiť zhruba päťdesiat odrôd vrátane jabĺk, zemiakov, ovsa alebo ríbezlí. V skleníkoch pestujú uhorky, paradajky, papriky, rôzne druhy šalátu či repu.

Tekvica na vašej záhrade: Ako ju zbierať a spracovať

Pestovanie v arktických podmienkach rozhodne nie je jednoduché. Zaujímavosťou je, že napríklad pri jabloniach sa podarilo ruským vedcom vypestovať zatiaľ len dekoratívny druh s jablkami veľkosti bobule.

Ale ako vieme, pre Rusov nikdy nič nie je nemožné. Možno sa v budúcnosti dočkáme špeciálnych tekvíc či melónov na pultoch supermarketov s dovozom z chladnej Arktídy.