Okrasná záhrada nám vie priniesť radosť, ale aj v máji treba myslieť na niekoľko krokov, ktoré sa postarajú o jej krásu. Zdroj foto: Depositphotos
Aj okrasná záhrada v máji vyžaduje starostlivosť. Tu sú rady, na čo sa zamerať.
Máj je pre okrasné záhrady obdobím plným života a zmeny. Kým niektoré rastliny práve vrcholia svojim kvetom, iné sa pripravujú na nadchádzajúce teplé mesiace. Správna starostlivosť v tomto čase je kľúčom k dlhotrvajúcej kráse vašej záhrady.
V máji začnú postupne odkvitať mnohé kríky. Zlatovka, drieň, sakura, či orgován ukazujú svoje posledné kvety, ktoré, ak sa neodstránia včas, môžu rastlinu zbytočne vysiľovať. Odstránenie odkvitnutých kvetov a semenníkov napomáha rastlinám zregenerovať sa a pripraviť na nasledujúci rastový cyklus. Pri orgováne je obzvlášť dôležité starostlivo ostrihať tvoriace sa semenníky, aby mohol krík zachovať svoju vitalitu.
Či už ide o tulipány, narcisy alebo prvosienky, odkvitnuté časti rastlín odoberajú energiu, ktorú by mohli použiť na rast cibúľ či nových výhonkov. Zrežte ich hneď, ako odkvitnú, ale listy nechajte prirodzene zožltnúť – cez ne sa cibuľky dobíjajú na ďalšiu sezónu.
Máj je ako stvorený na tvarovací a udržiavací rez mnohých okrasných kríkov. Teplota je stabilná, nehrozia mrazy a rastliny majú dosť síl na regeneráciu. Práve teraz sa rozhoduje o tom, ako budú kríky vyzerať celé leto – a či budú husto obrastené alebo riedke a nevzhľadné.
Ktoré kríky rezať v máji?
V máji režeme najmä kríky kvitnúce skoro na jar, teda tie, ktoré už odkvitli:
Ako rezať správne?
Tvarovací vs. udržiavací rez
Nezabudnite ani na hnojenie
Po reze rastlina potrebuje živiny na obnovu. Pridajte ku kríkom kompost alebo pomaly sa uvoľňujúce hnojivo pre kvitnúce kríky. Zalievanie po reze pomôže rastline rýchlejšie sa spamätať.
Ak je jar suchá, rododendrony potrebujú zvýšenú pozornosť v podobe dostatočnej zálievky. Po odkvitnutí je tiež potrebné ihneď odstraňovať semenníky, čím sa podporí silnejšie a zdravšie kvitnutie v nasledujúcom roku.
Máj je ideálny čas na výsadbu väčšiny letničiek. Tie najchúlostivejšie druhy, ako sú begónie, kany či montbrécie, by mali byť zasadené až po období „troch ľadových mužov“, ktoré obvykle končí okolo 15. mája. Vo veľmi teplých oblastiach možno s výsadbou začať aj skôr. V tomto mesiaci sa tiež začína s výsevom dvojročiek, ako sú karafiáty, astry, fialky a nezábudky, ktoré sa pripravujú na jesennú výsadbu.
Po troch ľadových mužoch je čas vyložiť exotické rastliny na terasy a balkóny. Tieto rastliny, pestované v kvetináčoch, by nikdy nemali byť umiestnené na priame slnko ihneď. Je dôležité ich postupne zvykať na slnečné a teplotné podmienky, preto ich najprv nechajte niekoľko dní v polotieni. Exotické rastliny v tomto období potrebujú bohatú zálievku a pravidelné hnojenie, aby sa mohli plne adaptovať na nové podmienky.
Správna starostlivosť o vašu okrasnú záhradu v máji zabezpečí, že bude krásne rozkvitať počas celého leta. Venujte pozornosť potrebám vašich rastlín, a uvidíte, ako vaša záhrada doslova ožije novým rastom a farbami.
Ktoré jarné vône sú tento rok trendom? Vyskúšajte tipy od odborníkov, ktoré nádherne prevoňajú váš…
Žlté listy na hortenzii môžu znamenať niekoľko problémov. Odhaľte, o čo konkrétne ide. (viac…)
Kručinka farbiarska je nenáročná trvalka s liečivými účinkami a žiarivými žltými kvetmi. Zistite, ako na…
Vedeli ste, že v prírode slovo burina neexistuje a že takmer každé nechcené rastliny v…
Odkvitnuté kvety orgovánu môžu pôsobiť na obľúbenom kríku nevzhľadné, preto ich niektorí pestovatelia odstraňujú. Je…
Pestovanie rastlín pri demencii sa javí ako účinná forma terapie a na ľudské zdravie má…