Táto liečivá bylinka by si určite mala nájsť miesto vo vašej záhrade. Možno vás tieto originálne spôsoby použitia medovky lekárskej presvedčia.
Medovka lekárska je nenáročná trvalka, ktorá dokáže prilákať včely do vašej záhrady a prevoňať váš domov. A nielen to. Tu sú ďalšie originálne spôsoby použitia antistresovej medovky.
Krásne voňavé dekorácie a vence z medovky
Táto rastlina je skvelá na použitie pri výrobe rôznych dekorácií. Sušené listy sa dajú použiť na potpourri či bylinkové vankúše. Z čerstvých alebo sušených odrezkov je možné zhotoviť voňavé aranžmány či pridať do kytíc.
Skúste vyrobiť veniec z medovkových vetvičiek omotaním kvitnúcich stoniek okolo základne vyrobenej z drôteného kruhu.
Olej a extrakt sa komerčne často používajú na dochucovanie nápojov, likérov, cukríkov a kozmetických výrobkov.
Jarné vence na dvere, ktoré krásne oživia váš domovDoprajte si relaxačný zážitok
Chcete mať doma relaxačný kúpeľný zážitok? Vyskúšajte naplniť sieťové vrecko kombináciou čerstvej alebo sušenej medovky lekárskej, levandule, ruže, nechtíka i harmančeka a pridať ho do ďalšieho kúpeľa!
Môžete si tiež vyrobiť kvetinovú vodu zvanú hydrosol, ktorý sa dá nastriekať po celom dome a pridať tak do vzduchu prírodný citrónový parfum. O jeho výrobe sme si hovorili tu:
Recepty a nápady na varenie
V kuchyni možno túto voňavú bylinku pridať takmer ku všetkému, kde sa hodí citrónová vôňa. Napríklad ju primiešajte do predjedál, dezertov, hlavných jedál, šalátov, sendvičov, polievok alebo dusených pokrmov. Chutí tiež v dresingoch, octe, omáčkach a džemoch.
Kvetiny sú tiež jedlé a dajú sa kandizovať alebo použiť na ozdobenie ovocných šalátov, nápojov alebo dezertov.
Z medovky je tiež výborný ľadový čaj. Vyskúšajte listy tejto liečivej rastliny zmiešať v nápoji s malinovým listom a žihľavou. Pridajte ju do čierneho alebo zeleného čaju. Výroba je veľmi jednoduchá. Stačí len hodiť niekoľko hrstí čerstvých alebo sušených listov spolu s obľúbenou čajovou zmesou a lúhovať 5 až 15 minút.
Medovka sa dá použiť aj ako prísada do pesta.
Cesnakové pesto: Vypestujte si zdravieAko spracovať medovku
Čerstvá je najlepšia
Táto bylinka je určite najlepšia na použitie, keď je čerstvá. Časom totiž stráca nielen svoju chuť, ale aj vôňu. Pri správnej konzervácii si však môžete chuť medovky vychutnať po celý rok.
Sušené vňate medovky
Rastlina sa môže sušiť na táckach alebo zavesením do zväzkov na tmavom a suchom mieste s dobrou cirkuláciou vzduchu. Základom je rýchle vysušenie, inak prebytočná vlhkosť na listoch spôsobí, že zhnedne a stratí chuť.
Ak plánujete sušiť túto bylinu, je ju dobré zbierať počas slnečného počasia, aby listy neboli vlhké. Po vysušení listy zbavte stoniek a uložte ich do vzduchotesnej sklenenej nádoby s vekom na tmavom i suchom mieste, napríklad do skrinky.
Medovka lekárska sa dá aj zmraziť. Nasekajte čerstvé listy, zmiešajte ich s jedlým olejom alebo vodou a dajte ich zamraziť do misiek na kocky ľadu pre ďalšie použitie.