Urobte si bylinkové vankúše snov pre lepší spánok

urobte si bylinkové vankúše Zdroj foto: Pixabay

Máte problém s nespavosťou? Tak neváhajte a urobte si bylinkové vankúše pre lepší spánok. Na výrobu môžete použiť nielen bylinky z vašej záhrady.

Kvalitný spánok je pre ľudský organizmus a jeho zdravie veľmi dôležitý. Ak vás trápi nespavosť, pomôcť vám môžu i bylinky z vašej záhrady. Využite ich liečivú silu a urobte si bylinkové vankúše snov.

Nedocenený luxus

Spánok je úžasný, magický, liečivý a často nedocenený luxus. Keď spíte, vaše telo sa obnovuje samo, aplikuje to, čo sa z dnešného dňa naučilo, buduje svaly, opravuje mozgové bunky a zvyšuje imunitu. Ak sa o svoje telo chcete starať čo najlepšie, doprajte mu kvalitný spánok. Je to najprirodzenejšia vec na svete a napriek tomu môže byť tak ťažké získať dobrý pokojný spánok.

Paprika na plnenie: Ako si pripraviť chutný polotovar?

Bylinkové vankúše pre lepšie sny

Pomôcť skvalitniť váš nočný odpočinok môžu práve bylinkové vankúše. Existujú už stovky rokov (minimálne od šestnásteho storočia, pravdepodobne skôr). Kedysi ich lekári bežne používali ako spôsob liečenia pacientov s rôznymi chorobami. Ešte dávnejšie našim predkom pomáhali odvrátiť zlých duchov a navodiť pekné sny.

Bylinkové vankúše, ktoré sa tiež nazývajú „spánkové vankúše, nie sú to isté ako vankúše na oči. Očné vankúše alebo skôr obklady sú plnené sušenou fazuľou, ľanom alebo kukuricou a často sú prevoňané sušenou levanduľou a levanduľovým éterickým olejom. Ich váha poskytuje okrem aromaterapie aj tlak na vaše oči a relaxačný zážitok. Ako ich vyrobiť vám prezradíme v ďalšom článku.

Bylinkové vankúše pre lepší spánok  neobsahujú fazuľu ani ťažké prvky či éterické oleje. Sú jednoducho naplnené sortimentom sušených bylín. Ak chcete použiť takýto vankúš, vložte ho do obliečky. Bylinky môžete jemne rozdrviť, aby sa uvoľnila vôňa, ak by ste chceli trochu viac aromaterapie. Bylinky inak ponúknu jemnú a príjemnú arómu, ktorá vám pomôže zaspať.

Bylinkové prísady do vankúšov snov

Čerstvo sušené bylinky zo záhrady obsahujú veľa vône. Podniknite kroky na ich zber v správnom čase na záhrade a ich správne sušenie. Ich sila a aróma časom slabnú, takže najvoňavejšie spánkové vankúše pochádzajú z najčerstvejších sušených bylín.

Existuje veľa bylín, ktoré podporujú lepší spánok. Základom tohto receptu je chmeľ. Chmeľ vám veľmi dobre pomôže relaxovať a skvalitniť váš nočný odpočinok. Ďalšími bylinkami, ktoré sa dajú využiť do vankúšov, sú napríklad sušený harmanček, levanduľa, lupene ruží, medovka a iné.

Ako vyrobiť vankúš pre lepší spánok

Výroba bylinkových vankúšov je veľmi jednoduchá. Na ich zhotovenie použite bavlnenú alebo ľanovú látku v tvare obdĺžnika, ktorú prevrátite naruby, po bokoch zošijete, látku otočíte a naplníte bylinkami. Vankúšik potom uzavrite a zašite. Pre tých šikovnejších platí, že fantázii sa medze nekladú. Môžete si tak pripraviť skvelý darček v podobe vankúša v tvare srdiečka alebo kruhu a podobne.

Bylinky pre výplň

Budete potrebovať:
Štyri časti sušených hláv chmeľu, bez listov a stoniek, ktoré odstránite.
Jedna časť sušených kvetov harmančeka.
Jedna časť sušených púčikov levandule.
Jedna časť sušených lupienkov ruží.
Jedna časť zmiešaných sušených listov mäty.