Otrava jedlom a jej ďalšie príznaky, ktoré netreba ignorovať

otrava jedlom Zdroj foto: Pixabay

Otrava jedlom môže stretnúť každého z nás. Rozpoznajte včas jej príznaky. Tu sú ďalšie z nich.

6. Pocit choroby a nechutenstvo

Otrava jedlom sa môže často prejaviť stratou chuti do jedla. Stáva sa to, keď váš imunitný systém reaguje na infekciu, ktorá zasiahla vaše telo. V rámci tejto reakcie vaše telo uvoľňuje chemických poslov nazývaných cytokíny.

Cytokíny majú veľa rôznych úloh, ale dôležitá je regulácia imunitnej odpovede vášho tela na infekciu. Robia to tak, že povedia vašim imunitným bunkám, kam majú ísť a ako sa majú správať.

10 príznakov otravy jedlom. O niektorých by ste to netušili

Okrem toho, že pomáhajú vášmu telu v boji proti infekcii, ako je otrava jedlom, cytokíny vysielajú signály do mozgu a spôsobujú mnohé príznaky, ktoré si zvyčajne spájame s ochorením, vrátane straty chuti do jedla, únavy a rôznych typov bolestí.

Táto zbierka príznakov môže viesť k tomu, čo sa niekedy nazýva „chorobné správanie“, keď nemáte chuť s nikým sa stretať, odpočívate a prestanete jesť.

Pocit choroby je znakom toho, že vaše telo odvádza pozornosť od iných telesných procesov, ako je trávenie, aby uprednostnil boj proti infekcii.

7. Slabosť a únava

Slabosť a únava sú ďalšími príznakmi otravy jedlom. Tieto symptómy sa vyskytujú v dôsledku uvoľňovania chemických poslov nazývaných cytokíny, presne ako v predchádzajúcom prípade. Jedno s druhým súvisí, pretože nechutenstvo spôsobuje únavu a opačne.

Slabosť aj únava sú príznakmi chorobného správania, ktoré pomáha telu odpočívať, aby mohlo bojovať v pokoji s infekciou. Môžu to byť v skutočnosti tiež príznaky mnohých ďalších chorôb. Ak sa teda cítite slabí alebo unavení, najlepšie urobíte, keď budete počúvať svoje telo a budete odpočívať.

8. Zimnica

Ako sa vaše telo chveje, aby sa zvýšila jeho teplota, môže sa objaviť zimnica. Práve ona je dôsledkom toho, že sa vaše svaly rýchlo stiahnu a uvoľnia, čo vytvára teplo. Zimnica mnohokrát sprevádza horúčku, pretože pyrogény lákajú vaše telo na to, aby si myslelo, že je zima a musí sa zahriať.

Horúčka sa môže vyskytnúť pri mnohých rôznych chorobách vrátane otravy jedlom, takže zimnica je jedným z jej bežných príznakov.

9 potravín, ktoré môžu spôsobiť otravu jedlom, časť II.

9. Bolesti svalov

Okrem vyššie uvedených symptómov sa môžu objaviť i bolesti svalov. Je to preto, lebo po prieniku infekcie do organizmu sa váš imunitný systém aktivoval. Počas tohto procesu vaše telo uvoľňuje histamín, chemickú látku, ktorá pomáha rozširovať vaše krvné cievy a umožňuje tak väčšiemu množstvu bielych krviniek preniknúť do boja s infekciou.

Histamín pomáha zvyšovať prietok krvi do infikovaných oblastí tela. Spolu s ďalšími látkami podieľajúcimi sa na imunitnej reakcii, ako sú cytokíny, sa histamín môže dostať do ďalších častí tela a spúšťať receptory bolesti. To môže spôsobiť, že niektoré časti tela budú citlivejšie na bolesť a výsledkom bude pocit tupej bolesti, ktorý často spájate s ochorením.

10. Nevoľnosť

Nevoľnosť je nepríjemný pocit, pri ktorom vás napína na vracanie. Aj keď ide o bežný príznak otravy jedlom, môže byť sprievodným javom aj iných zdravotných problémov, ako je napríklad migréna alebo kinetóza (morská choroba).

Nevoľnosť spojená s otravou jedlom sa zvyčajne objaví medzi jednou a ôsmimi hodinami po jedle. Funguje ako varovný signál, vďaka ktorému vaše telo vie, že požilo niečo potenciálne škodlivé. Počas nevoľnosti sa takisto spomaľuje pohyb čreva a trávenia. To preto, lebo váš organizmus sa snaží obmedziť toxín v žalúdku.

Ak pociťujete nevoľnosť, môžu vám pomôcť niektoré prírodné liečivá, o ktorých si povieme v budúcom článku.