5 najlepších tipov ako na novoročnú opicu

5 najlepších tipov, ako zmierniť opicu Zdroj foto: Pixabay

Rozlúčka so starým rokom sa často nezaobíde bez alkoholu. Prezradíme vám 5 najlepších tipov, ktoré dokonca potvrdzujú i vedci, ako si poradiť s nepríjemným stavmi po bujarej noci.

5 najlepších tipov, ako zmierniť novoročnú opicu

Každý z nás sa už nevie dočkať, kedy tento neradostný rok skončí a s nádejou očakávame ten ďalší. Zväčša sa to nezaobíde bez bujarých osláv a alkoholu. Na druhý deň to väčšina z nás máva potom ťažké. Ako sa tomu vyhnúť, alebo aspoň ako zmierniť príznaky novoročnej opice? Čítajte tu:

1, Dajte si dobré raňajky

Dopriať si výdatné raňajky je jedným z najznámejších liekov na opicu. Jedným z dôvodov býva, že dobré raňajky môžu pomôcť udržať hladinu cukru v krvi. Aj keď nízka hladina cukru v krvi nemusí byť nevyhnutne príčinou nepríjemných stavov po požití alkoholu, často sa s nimi spája. Nízka hladina cukru v krvi môže tiež prispieť k niektorým príznakom opice, ako sú nevoľnosť, únava a slabosť.

Niektoré štúdie tvrdia, že udržiavanie dostatočného množstva cukru v krvi by mohlo zmierniť niektoré telesné zmeny, ku ktorým dochádza pri konzumácii alkoholu, ako je napríklad tvorba kyseliny v krvi.

Nadmerné pitie môže rozvrátiť rovnováhu chemických látok vo vašej krvi a spôsobiť metabolickú acidózu, ktorá sa vyznačuje zvýšením kyslosti. Môže to byť spojené s príznakmi ako nevoľnosť, vracanie a únava.

Zdravé raňajky môžu okrem zníženia určitých príznakov opice poskytnúť dôležité vitamíny a minerály, ktoré sa pri nadmernom príjme alkoholu môžu vyčerpať.

Aj keď neexistujú dôkazy o tom, že nízka hladina cukru v krvi je priamou príčinou poopičných stavov, konzumácia výživných, vyvážených a výdatných raňajok ráno po pití môže pomôcť zmierniť príznaky opice.

ZHRNUTIE
Dobré raňajky môžu pomôcť udržať hladinu cukru v krvi, dodať dôležité vitamíny a minerály a zmierniť príznaky opice.

Najlepšie liečivé bylinky na úzkosť a depresie

2. Zostaňte hydratovaní

Pitie alkoholu môže viesť k dehydratácii z niekoľkých dôvodov. Po prvé, alkohol má diuretický účinok. To znamená, že zvyšuje tvorbu moču, čo vedie k strate tekutín a elektrolytov, ktoré sú potrebné pre normálne fungovanie organizmu.

Po druhé, nadmerné množstvo alkoholu môže spôsobiť zvracanie, ktoré vedie k ešte väčšej strate tekutín a elektrolytov. Aj keď dehydratácia nie je jedinou príčinou opice, prispieva k mnohým jej príznakom, ako je zvýšený smäd, únava, bolesti hlavy a závraty. Zvýšenie príjmu tekutín ( najlepšie vody) môže pomôcť zmierniť niektoré príznaky opice a dokonca im úplne zabrániť.

Pri pití alkoholu je dobrým pravidlom striedanie pohára vody a alkoholického nápoja. Aj keď to nevyhnutne nezabráni dehydratácii, môže vám pomôcť zmierniť príjem alkoholu.

Potom zostaňte hydratovaní po celý deň pitím vody, kedykoľvek pocítite smäd, aby ste znížili nepríjemné príznaky po nadmernom požití alkoholu.

3. Doprajte si dostatok spánku

Alkohol môže spôsobovať poruchy spánku a môže byť u niektorých osôb spájaný so zníženou kvalitou a trvaním spánku. Aj keď málo alkoholu môže spočiatku podporovať ospalosť, štúdie ukazujú, že vyššie množstvá a dlhodobé užívanie alkoholických nápojov môžu nakoniec narušiť spánkové vzorce.

Aj keď nedostatok spánku nespôsobuje opicu, môže jej príznaky ešte zhoršiť. Únava, bolesti hlavy a podráždenosť sú príznaky bežne sa objavujúce po prehýrenej noci, ktoré sa môžu zhoršiť nedostatkom spánku.

ZHRNUTIE
Konzumácia alkoholu môže narušiť spánok. Nedostatok spánku zas by mohol prispieť k prejavom opice, ako sú únava, podráždenosť a bolesti hlavy.

Kyslá kapusta: Objavte zdravý poklad predkov

4. Skúste niektoré z týchto potravín

Aj keď je málo výskumov, ktoré to potvrdzujú, isté štúdie zistili, že niektoré doplnky výživy môžu zmierniť príznaky opice. Nižšie uvádzame niekoľko potravín, ktoré boli preskúmané pre schopnosť znižovať príznaky nepríjemných stavom spojených s užívaním alkoholu:

Červený ženšen: Jedna štúdia zistila, že užívanie červeného ženšenu znížilo hladinu alkoholu v krvi a tiež znížilo prejavy opice.
Opuncia: Niektoré dôkazy ukazujú, že tento druh kaktusu by mohol pomôcť pri liečbe opice. Štúdia z roku 2004 zistila, že extrakt z opuncie znížil riziko nevoľnosti na polovicu.
Zázvor: Ďalšia štúdia tvrdí, že kombinácia zázvoru s hnedým cukrom a extraktom z mandarínky zlepšila niekoľko príznakov opice vrátane nevoľnosti, zvracania a hnačky.

5. Vyhýbajte sa alkoholu s vyšším obsahom kongenérov

Etanolová fermentácia je proces, v ktorom sa cukry premieňajú na oxid uhličitý a etanol, tiež známy ako alkohol. Kongenéry sú toxické chemické vedľajšie produkty, ktoré sa tvoria v malom množstve počas tohto procesu, pričom rôzne alkoholické nápoje obsahujú rôzne množstvo. Niektoré štúdie zistili, že konzumácia nápojov s veľkým počtom kongenérov môže zvýšiť frekvenciu a závažnosť opice. Kongenéry môžu tiež spomaliť metabolizmus alkoholu a spôsobiť dlhotrvajúce príznaky.

Medzi nápoje s nízkym obsahom kongenérov patrí vodka, gin a rum, pričom vodka neobsahuje takmer žiadne kongenéry. Naopak, medzi alkohol s vysokým obsahom týchto látok patrí tequila, whisky a koňak. Najvyššie množstvo obsahuje bourbonová whisky.

ZHRNUTIE
Výber nápojov s nízkym obsahom kongenérov, ako je vodka, gin a rum, by mohol znížiť závažnosť a frekvenciu opice.