Oživte váš domov s pestrofarebnými listami, tu sú tipy

Oživte váš domov s pestrofarebnými listami, tu sú tipy Begónia rex, foto: Depositphotos

Ak patríte k pestovateľom izbových rastlín, máme pre vás niekoľko zaujímavých tipov. Oživte váš domov s izbovkami, ktoré sú atraktívne svojimi listami.

Keď si predstavíte izbové kvety, väčšinou vám napadnú farebné kvety, ktoré ozdobujú váš domov. Netreba však zabúdať na tie izbovky, ktoré skrášlia každú miestnosť farebnosťou alebo zaujímavým tvarom svojich listov. Dnes sa pozrieme na niekoľko druhov izbových kvetov, ktoré majú ohromujúce a atraktívne listy. Oživte váš domov týmito kráskami.

Oživte váš domov s pestrofarebnými listami, tu sú tipy
Maranta. Zdroj foto: Depositphotos

Maranta leuconeura

Maranta (Maranta leuconeura) pochádza z tropických oblastí Južnej Ameriky. Jej listy sú veľmi dekoratívne, s kombináciou zelených, fialových a červených pruhov a škvŕn. Okrem svojho estetického vzhľadu majú tieto rastliny aj pohyblivé listy, ktoré sa otvárajú v závislosti od svetelných podmienok. Maranta leuconeura je skutočným klenotom pre milovníkov izbových kvetov. V období rastu ju hnojíme každé dva týždne. Rastlina má rada teplo, ale neznáša suchý vzduch. Na priamom slnku jej listy stratia svoju prirodzenú farbu, preto ju najmä v lete umiestnite na polotienisté stanovište.

Rastliny okrasné listami.
Kaládium. Foto: Depositphotos

Kaládium

Kaládium (Caladium bicolor) je kvet s pôvabnými srdcovitými listami, ktoré majú rôzne farebné kombinácie. Listy môžu byť vzorované s odtieňmi zelenej, červenej, ružovej, bielej a krémovej. Tieto kontrastné farby prinášajú do vášho domova žiarivú atmosféru. Caladium bicolor je ideálnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú rastlinu so štýlovými listami, ktoré sa hodia do každého interiéru. Kaládium môžete umiestniť na polotienisté miesto. Krása tejto rastliny je však obmedzená na letnú sezónu. Cez zimu listy zaschnú. Pozor, listy nerosiť.

Domáce pestovanie avokáda: Praktický návod pre nadšencov

Begonia rex

Begonia rex je ďalšou atraktívnou izbovou kvetinou so zaujímavými listami. Jej listy majú rôzne tvary a textúry s farebnými vzormi, vrátane striebornej, fialovej, červenej a zelenej. Begóniu by ste nemali dávať na silné slnko, iba vtedy ostanú listy krásne. Substrát treba udržiavať vlhký. V zime rastline vyhovuje teplota medzi 15 – 20 °C.

Oživte váš domov s pestrofarebnými listami, tu sú tipy
Koleus. Foto Depositphotos

Koleus alebo šalviovka

Koleus (Solenostemon scutellariodes), tiež známy ako šalviovka, je kvetina so širokými listami, ktoré sú plné vzorov a farieb. Môžete mať kombinácie zelenej, žltej, oranžovej a purpurovej, čo vytvára pôsobivý kontrast. Tieto rastliny majú veľký vizuálny účinok a sú skvelým doplnkom pre každý interiér. Počas sezóny treba hnojiť hnojivom bohatým na dusík. Rastlina prezimuje bez listov a na jar začne opäť rásť. Ak chcete mať nové výhonky, treba koleus strihať. Vyžaduje tiež pravidelnú zálievku.