Pankreas a jeho zdravie: Pomáha toto ovocie a zelenina

Pankreas a jeho zdravie: Pomáha toto ovocie a zelenina Zdroj foto: Depositphotos

Priznajme si. Snažíme sa chrániť naše srdce, pľúca a dokonca aj žalúdok. Ale málokto z nás myslí na pankreas a jeho zdravie. Tu je zelenina a ovocie, ktoré ho pomôžu obnoviť. 

Spoznajte zeleninu a ovocie, ktoré zlepšujú funkčnosť dôležitých orgánov. Možno ich pestujete vo svojej záhrade. Pankreas a jeho zdravie by sme nemali nikdy zanedbávať.

Brokolica

Je to zelenina, ktorá obsahuje flavonoid. Ten môže pomôcť chrániť pankreatické tkanivá. Jedzte brokolicu pravidelne, aby ste sa ochránili pred rakovinou pankreasu.

Červené hrozno

Vzhľadom na bohatosť resveratrolu, červené hrozno minimalizuje riziko zápalu a zabraňuje vzniku poškodenia krvných ciev. Antioxidant môže zabiť bunky rakoviny pankreasu, takže sa oplatí každý deň jesť misku s červeným hroznom.

Cesnak

Cesnak  vrátane cibule, šalotky, póru obsahuje alicín, ktorý je zlúčeninou s protizápalovými vlastnosťami. Je tiež účinný v boji proti rakovine.

Sladké zemiaky

Táto koreňová zelenina obsahuje beta-karotén, ktorý im dáva žltú farbu. Beta-karotén – silný antioxidant, ktorý pomáha udržať zdravie pankreasu.

Mrkva

Aj iné oranžové a žlté ovocie i zelenina tiež obsahujú beta-karotén, ako napríklad mrkva, citrusové plody a kukurica.

Surový med a prečo by ste ho mali jesť pre naše zdravie

Bobuľové plody

Bobuľové ovocie je od čučoriedok po ostružiny potravina s vysokým obsahom antioxidantov. Tieto živiny sú výborné na udržanie pankreasu bez oxidačného stresu a môžu tiež predchádzať rakovine.

Pankreas a jeho zdravie: Pomáha toto ovocie a zelenina
Zdroj foto: Depositphotos

Špenát

Aby pankreas správne fungoval, potrebuje na to vitamín B a železo. Špenát má obe tieto živiny, ktoré správne podporujú tento orgán.

Okrem ovocia a zeleniny zdravie pankreasu zlepšujú aj niektoré bylinky. Medzi ne patrí napríklad pestrec mariánsky, kurkuma, aloe vera a púpava.