Pečeňovník: Prečo pestovať tento vzácny kvet?

Má pečeňovník podľa názvu aj liečivé účinky alebo ide iba o zaujímavé pomenovanie? Tento kvet vám rozžiari tienisté záhrady.

Pečeňovník trojlaločný (anglicky nazývaný hepatica) dostal pomenovanie podľa ľudského orgánu, pečene. A to z dôvodu, že lístie pečeňovníka má tri laloky, rovnako ako ľudská pečeň. Ide o trvalku, ktorá má jemné, malé kvietky. Ak chcete osviežiť svoju tienistú záhradu živými farbami, pečeňovník je výbornou voľbou. Rastie v odtieňoch modrej, ale môžete sa stretnúť aj s odrodou bielej či ružovej farby.

Paradajková šťava: Skryté výhody i nevýhody pre naše telo

Vysádzanie

Pečeňovník sa najčastejšie vysádza do tienistých skalných záhrad alebo pod koruny stromov s ďalšími lesnými kvetmi, kde je úrodná pôda. Ak má pečeňovník správne podmienky pre rast, bude vám skrášľovať záhradu veľmi dlho. Dokonca bude jedným z prvých kvetov, ktoré rozkvitajú v záhradách a ostane tam po dobu niekoľkých týždňov. Pečeňovník sa výborne vyníma v skalkách.

Zdroj foto: Pixabay

Aby sa pečeňovníku darilo v pôde, je potrebné vysadiť ho v dobre priepustnej pôde a hlavne v tieni. Pôda musí oplývať vlastnosťami, ako je napríklad zadržiavanie vody.

Svetlo

Pre túto malú, nežnú rastlinu je svetlo najdôležitejším faktorom pre život. Obľubuje tienisté miesta, preto sa vyvarujte sadeniu na priamom slnku. Miesto pre výsadbu by malo pripomínať lesné prostredie, v ktorom sa jej tak úspešne darí rásť. Hlavne pod korunami stromov, pretože tie prepúšťajú aj svetlo, ktoré kvety nutne potrebujú, aby rozkvitli.

Využitie

Pečeňovník je možné využiť nielen ako unikátnu dekoráciu pre jeho nevšedné sfarbenie, ale má aj výborné účinky pre zdravie. Keďže je pečeňovník veľmi silný, treba si dávať pozor pri jeho využití. Môžete si ho nasušiť a vyrobiť si z neho čaj, keď máte problém s pečeňovými alebo žlčníkovými kolikami. Postačí vám jedna čajová lyžička usušenej rastliny na prípravu čajového odvaru, ktorý  je potrebné pri ťažkostiach piť dva až tri razy denne. Pomáha pri problémoch s krvácaním ďasien, alebo ho môžete využiť aj ako kloktadlo.

 

Nely 3010

Recent Posts

Drieň jedlý: Odrody, ktoré musíte mať v záhrade plus recepty

Pestujete vo svojej záhrade drieň jedlý? Ak nie, zistite, prečo sa ho oplatí posadiť na…

8 hodín ago

Chelátové hnojivá: Tajomstvo zdravej záhrady aj v ťažkých pôdach

Zistite, prečo sú chelátové hnojivá ideálnou voľbou pre zdravý rast rastlín aj v náročných pôdach.…

1 deň ago

Jarný postrek ovocných stromov: Čo použiť a kedy presne?

Apríl je v plnom prúde, stromy už začínajú pučať a na niektorých sa objavujú prvé…

2 dni ago

Frigo sadba jahôd: Tajomstvo bohatej úrody už v prvom roku

Viete, čo je frigo sadba jahôd? Ak nie, oplatí sa poznať nasledujúce skutočnosti. (viac…)

3 dni ago

Choroby ruží: Ako sa vyhnúť čiernej škvrnitosti a múčnatke

Choroby ruží ako čierna škvrnitosť a múčnatka môžu rýchlo zničiť krásu vašich kvetov. Zistite, ako…

4 dni ago

Máte na trávniku fľaky? Toto sú príčiny

Poradíme tipy, ako prinavrátiť krásu vašej zelenej ploche, ak máte na trávniku fľaky. (viac…)

5 dní ago