Zdroj foto: Depositphotos
Pestovanie Akébie prináša mnoho výhod. Nielenže ide o okrasnú popínavú rastlinu, ale tiež jej ovocie skrýva v sebe pozitívne účinky na naše zdravie.
Akébia päťpočetná ( Akebia quinata) je exotická ovocná rastlina, ktorej pestovanie sa stáva čoraz populárnejším medzi záhradkármi. Táto rastlina, pochádzajúca z Číny, Japonska a Kórey, sa vyznačuje zaujímavými kvetmi a ovocím. Okrem toho má Akébie aj viacero využití v kuchyni a liečiteľstve.
Akébia vyniká atraktívnymi kvetmi, ktoré kvitnú v máji. Plody dozrievajú v júli až v auguste. V našich podmienkach často až na prelome septembra či októbra.
Domáce pestovanie avokáda: Praktický návod pre nadšencovAkébia sa najlepšie pestuje v teplých a vlhkých oblastiach, ale je odolná voči mierne chladným podmienkam. Vyžaduje slnečné alebo polotienisté miesto so zemou, ktorá je dobre odtoková a bohatá na organické látky. Rastlina sa pestuje zo semien, rezaním alebo delením koreňov. V niektorých krajinách sa dokonca správa invázne a treba ju likvidovať.
Po výsadbe je dôležité ju pravidelne zavlažovať a hnojiť organickým hnojivom. Akébia je popínavá rastlina, preto je dôležité poskytnúť jej podporu, ako napríklad mreže alebo rebriny, na ktorých sa môže plaziť. Pekne vynikne i pri pergolách, na obrastenie plota či altánkov. V prípade absencie opory sa správa ako pôdopokryvný druh. Vďaka sacej schopnosti sa vysádza k budovám, aby vysušila vlhké základy.
Akébia je zrelá na zber, keď jej ovocie zmení farbu na purpurovú alebo fialovú. Ovocie by malo mať mierne mäkkú šupku a pri pritlačení by mala vzniknúť mierna deformácia. Ovocie môže byť zberané buď jednotlivo, alebo v celých trsoch. Je dôležité odstrihnúť alebo odrezať ovocie, namiesto toho, aby sa odtrhlo. Tak sa totiž minimalizuje poškodenie rastliny.
Po zbere je možné plody Akébie skladovať v chladničke pri teplote okolo 4-7 °C po dobu jedného až dvoch týždňov. Vhodným spôsobom skladovania je aj zmrazenie ovocia, ktoré umožňuje dlhodobejšie uchovanie. Pred zmrazením by sa malo odstrániť ovocie, odstrániť semená a následne rozdeliť na menšie časti. Zmrazené Akebie sa potom dá použiť v rôznych receptoch.
O využití akébie si povieme v nasledujúcom článku.
Nátržník krovitý nemusí mať len žltú farbu, ale môže pri správnej starostlivosti priniesť na váš…
Záhrada po zime si vyžaduje vašu pomoc. No nie všetkým rastlinám urobí dobre jarné upratovanie…
Jar je v plnom prúde, ale v záhrade nie ste sami. Ktorí škodcovia v apríli môžu ohroziť…
Pestovanie cesnaku sa môže na prvý pohľad zdať ako jedna z najjednoduchších činností v záhrade.…
Slintačka a krívačka, známa aj ako FMD (Foot-and-Mouth Disease), je mimoriadne nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré…
Výsev koreňovej zeleniny do nakopcovaných záhonov má svoje výhody, ktoré poznali už naši predkovia. Zistite,…