Pestovanie bez chémie: Takto na krásne paradajky

Pestovanie bez chémie: Takto na krásne paradajky Zdroj foto: Depositphotos

Pestovanie bez chémie je teraz čoraz populárnejšie. Nečudo. Vďaka tomu máme zdravšiu úrodu zeleniny a ovocia. Tu sú tipy, ako na to.

V dnešnej dobe, keď sa mnohí z nás snažia žiť zdravším a udržateľnejším spôsobom, pestovanie paradajok bez použitia chémie je téma, ktorá získava na popularite. Kľúčom k úspechu je začať správne – od výberu kvalitných semien až po správny termín výsevu. Tu je postup, ako na pestovanie bez chémie v prípade paradajok.

Výber semienok: Základ úspechu

Základom úspešného pestovania paradajok bez použitia chémie je výber správnych semien. Skúsený pestovateľ odporúča objednávať semienka zo zahraničia, najmä ak máte záujem o špecifické odrody, napríklad tie najsladšie na svete. Avšak aj česká produkcia ponúka vysokú kvalitu. Internet dnes umožňuje získať semená aj z ďalekých kútov sveta, čo rozširuje možnosti výberu.

Výsevné termíny: Sledujeme lunárny kalendár

Výber správneho termínu výsevu je dosť dôležitý. Mnohí skúsení pestovatelia sa spoliehajú na lunárny kalendár a takzvané „Výsevné dni“, ktorý zohľadňuje vplyvy konštelácií planét na rastliny. Na rok 2024 sú ideálne termíny na výsev paradajok do exteriéru od 14. marca 15:00 do 16. marca 9:00. Tento čas bol zvolený na základe fázy jari a dní, ktoré sú priaznivé pre plodivosť a kvalitu plodov.

Žltnutie listov izboviek: Prečo sa to deje a ako to napraviť

Príprava a výsev semien

Pri príprave semien je dôležité zasiať ich do kvalitného substrátu, ktorý obsahuje spóry užitočných húb ochraňujúcich rastliny pred patogénmi. Semená sejeme do označených riadkov a jemne zavlažíme. Dôležité je udržiavať semienka vlhké, ale nie premokrené. Po výseve pokryjeme hrant jemnou mikroténovou fóliou s dierkami, aby sme zachovali vlhkosť.

Pestovanie bez chémie: Takto na krásne paradajky
Zdroj foto: Depositphotos

Pikírovanie a starostlivosť o rastlinky

Keď rastliny dosiahnu fázu s prvými pravými listami, je čas na ich rozsadenie. Pri presádzaní do väčších nádob je vhodné rastlinky zasadiť čo najhlbšie, aby sa podporil rast koreňového systému. Do pôdy je tiež vhodné aplikovať mykorhízne huby, ktoré zlepšujú výživu rastlín a ich odolnosť voči stresu. Stačí použiť pol náprstka na jednu jamku/dvojicu.

Pestovanie bez chémie

Pestovanie paradajok bez použitia chémie si vyžaduje viac pozornosti a starostlivosti, ale výsledkom sú zdravé a chutné plody. Dôležité je pravidelne kontrolovať rastliny a pôdu, aby sme predišli výskytu škodcov a chorôb. Prirodzené metódy ochrany, ako sú užitočné huby a biologické prípravky, sú kľúčové pre udržateľné a ekologické pestovanie.

Potom treba mladé priesady paradajok začať otužovať. Teda, ak to počasie umožní. Otužujeme vynášaním na balkón alebo terasu, kde sa ich snažíme ochrániť pred teplotným minimom 8 °C. Podľa počasia ich na noc skryjeme späť dnu. Takto otužované paradajky sa nevyťahujú, zvyknú si na priame slnko a po vysadení sa oveľa lepšie adaptujú.