Pestovanie cínie pre krásny jesenný záhon

Pestovanie cínie pre krásny jesenný záhon Zdroj foto: Depositphotos

Pestovanie cínie je ideálne najmä pre tých, ktorí chcú mať krásny kvetinový záhon nielen na jar ale i na jeseň.

Cínia patrí do rodu Zinnia. Ide o krásnu letničku, ktorá svojim bohatým kvitnutím očaruje každého záhradníka. Jej pestovanie môže byť potešením a pridáva do vášho záhradného priestoru farebný a vonný prírastok. V tomto článku vám prezradíme, ako na to a čo potrebujete pre úspešné pestovanie cínie. U nás sa najčastejšie pestuje cínia pôvabná (Z. elegans) a úzkolistá (Z. angustifolia).

Výber správneho miesta

Prvým krokom pri pestovaní cínie je vybrať vhodné miesto vo vašej záhrade. Cínie milujú slnečné miesta, preto vyberte oblasť, ktorá dostáva aspoň 6-8 hodín slnečného žiarenia denne. Dobrá drenáž v mieste je kľúčová, pretože cínie nemajú rady prílišnú vlhkosť.

Pestovanie cínie pre krásny jesenný záhon
Cínie vyniknú v každom kvetinovom záhone. Zdroj foto: Depositphotos

Príprava pôdy

Pri pestovaní cínie je dôležité mať pôdu, ktorá je dobre priepustná a bohatá na výživu. Pred výsadbou odporúčame pridať kompost alebo dobre rozložený organický hnoj do pôdy. Tým zabezpečíte, že rastliny budú mať dostatok výživy pre kvitnutie.

Orchidea, ako sa o ňu starať: Kompletný sprievodca

Výsev semienok

Cínie sa pestujú zo semienok, ktoré môžete získať v miestnych záhradkárstvach alebo online. Semená cínie môžete v teplejších oblastiach siať priamo do pôdy na záhon. Sejba sa robí do prekyprenej pôdy do hĺbky 1 až 1,5 cm, do riadkov vzdialených 40 až 50 cm. V prípade menej teplých oblastí je potrebné vypestovať sadeničky (výsadba do debničiek v marec až apríl), ktoré sa vysádzajú na záhon v máji. Sadenice vyklíčia pri teplote 13 až 18 °C o štyri až sedem dní.

Udržiavanie rastlín

Cínie potrebujú pravidelnú zálievku. Ale treba byť opatrný, aby ste to s ňou neprehnali. Okrem toho je potrebné odstraňovať buriny, aby sa rastliny mohli zamerať na kvitnutie.

Cínie kvitnú od neskorej jari až do prvých mrazov a ich pestrofarebné kvety môžu ozdobiť váš záhradný priestor veľmi dlho.