Pestovanie echevérie: Ako získať ich najkrajší vzhľad

Pestovanie echevérie: Ako získať ich najkrajší vzhľad Zdroj foto: Depositphotos

Tieto nádherné sukulenty sú určite jedinečné vďaka neobvyklým tvarom. Pestovanie echevérie nemusí byť náročné, stačí poznať tieto zásady. 

Echevérie sú nádherné sukulenty, ktoré priťahujú pozornosť svojimi jedinečnými tvarmi a farebnými odtieňmi. Ich pestovanie môže byť zábavnou a odmeňujúcou skúsenosťou, ale vyžaduje si pozornosť a správnu starostlivosť. V tomto článku vám predstavíme niekoľko tipov, ako dosiahnuť, aby vaše sukulenty vynikvitli v plnej kráse.

Terapeutický vplyv pestovania rastlín pri demencii

Pestovanie echevérie

Echevérie sú sukulenty pochádzajúce z Južnej a Strednej Ameriky, a sú známe svojimi hustými rastlinami s mäsitými listami. Ich rôzne tvary, farby a vzory robia z týchto kvetín skvelých spoločníkov na okenných parapetoch, balkónoch alebo dokonca v exteriérových záhradách v miernom podnebí. Aby sa vaše echevérie cítili dobre a mali najkrajší vzhľad, budete potrebovať tieto základné veci:

Svetlo

Echevérie majú radi jasné a priame slnečné svetlo minimálne 12 hodín, ale je dôležité zabrániť priamemu vystaveniu popoludňajšiemu slnku, pretože by mohlo popáliť ich listy. Ideálnym miestom pre nie je miesto s dostatočným jemným slnečným svetlom počas dňa.

Pôda

Pre echevérie je ideálna dobre drenážna pôda. Môžete použiť substrát pre sukulenty alebo si vytvoriť vlastnú zmes piesku, perlitu a rašeliny, v´daka čomu bude voda lepšie odtekať.

Najkrajšie druhy echevérií
Echeveria Perle von Nürnberg. Zdroj foto Depositphotos

Zalievanie

Menej je viac, keď príde na zálievku echevérií. Nedostatok vody rastlinám škodí menej ako jej nadbytok, preto treba počkať, kým sa pôda úplne vysuší pred ďalším zalievaním. Zalievajte ich približne raz za 10 až 14 dní. Počas zimy, kedy sú rastliny v stave zimného spánku, by ste mali zálievku ešte viac redukovať.

Teplota

Echevérie sa cítia dobre pri teplote okolo 18°C ​​až 24°C. V extrémnych horúčavách je dobre chrániť ich pred priamym slnkom alebo ich preniesť do chladnejšieho interiéru.

Hnojenie

Echevérie nie sú náročné na hnojenie, ale občasné podanie hnojiva určeného pre sukulenty počas vegetačného obdobia (jar a leto) im pomôže udržať zdravý rast.

Pestovanie echevérie: Ako získať ich najkrajší vzhľad
Echeveria agavoides Lipstick. Zdroj foto Depositphotos

Najkrajšie druhy echevérií

Na trhu existuje mnoho druhov echevérií s rôznymi farbami, tvarmi a veľkosťami. Medzi najkrajšie patria:

Echeveria elegans – Tento druh echevérie má sivé a oblé listy, ktoré tvoria pekný tvar.

Echeveria ‚Lola‘ – Táto odroda je známa svojimi farebnými listami v odtieňoch fialovej a ružovej.

Echeveria ‚Perle von Nürnberg‘ – Vyniká ružovofialovými listami s jemným napudrovaním.

Echeveria agavoides ‚Lipstick‘ – Táto odroda má červené špičky listov, čo jej dodáva výnimočný vzhľad.

Echeveria gibbiflora ‚Metallica‘ – Tento druh má tmavé listy so strieborným leskom, čo ju robí veľmi populárnou.

Pestovanie echevérií môže byť potešením, ak si zapamätáte základné požiadavky týchto sukulentov na svetlo, pôdu, zalievanie a teplotu.