Pestovanie húb v pivnici, praktické rady

Pestovanie húb v pivnici: Húfy hlivy ustricovej rastúce na substráte Ako úspešne pestovať hlivu ustricovú v domácich podmienkach: Praktické tipy a triky

Pestovanie húb v pivnici je fascinujúca a produktívna aktivita, ktorá môže priniesť čerstvé huby priamo do vašej kuchyne. V tomto článku sa dozviete, ako správne pestovať huby v pivnici, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. Budeme sa venovať výberu správneho druhu húb, príprave prostredia, starostlivosti o huby a zberu úrody.

Výber správneho druhu húb

Prvým krokom je výber správneho druhu húb, ktoré chcete pestovať. Nie všetky druhy sú vhodné na pestovanie húb v pivnici. Medzi najobľúbenejšie a najvhodnejšie patria:

 1. Šampiňóny: Tieto huby sú veľmi obľúbené a relatívne ľahko sa pestujú. Potrebujú kompost ako substrát a miernu vlhkosť.
 2. Hliva ustricová: Je to ďalší populárny druh, ktorý sa dá pestovať na rôznych substrátoch, ako je slama, piliny alebo kávový odpad.
 3. Reishi: Táto liečivá huba je náročnejšia na pestovanie, ale je mimoriadne hodnotná pre svoje zdravotné prínosy.
Pestovanie šalvie: Pridajte zdravie do vašej záhrady

Príprava prostredia v pivnici

Pivnica je ideálnym miestom na pestovanie húb, pretože poskytuje stabilné a tmavé prostredie. Avšak, je potrebné ju pripraviť nasledovne:

Teplota a vlhkosť

Huby potrebujú určitú teplotu a vlhkosť na správny rast. Šampiňóny napríklad vyžadujú teplotu medzi 12 až 18 °C a vlhkosť okolo 65 až 75%. Hliva ustricová preferuje teplotu medzi 10 až 20 °C a vyššiu vlhkosť okolo 85 až 90%.

Vetranie

Dôležitým faktorom je aj dostatočné vetranie. Huby produkujú oxid uhličitý, ktorý musí byť odvádzaný von. Zabezpečte pravidelné vetranie alebo inštalujte ventilátor, aby ste udržali čerstvý vzduch.

Osvetlenie

Väčšina húb nepotrebuje priame svetlo, ale určité množstvo rozptýleného svetla môže podporiť rast. Môžete použiť LED svetlá s nízkym výkonom, aby ste simulovali denné svetlo.

Príprava substrátu

Každý druh húb má svoje požiadavky na substrát. Šampiňóny potrebujú kompost z konského hnoja alebo komerčný substrát. Hliva ustricová sa dá pestovať na slame, pilinách alebo kávovom odpade.

Postup prípravy kompostu pre šampiňóny:

 1. Zber surovín: Na prípravu kompostu potrebujete konský hnoj, slamu a vodu.
 2. Kompostovanie: Zmiešajte suroviny a nechajte ich fermentovať 2-3 týždne. Počas tohto procesu kompost pravidelne prevracajte, aby ste zabezpečili rovnomernú fermentáciu.
 3. Sterilizácia: Pred použitím je potrebné kompost sterilizovať, aby ste zničili všetky škodlivé mikroorganizmy.

Postup prípravy substrátu pre hlivu ustricovú:

 1. Namočenie slamy: Slamu namočte do vody na 24 hodín.
 2. Sterilizácia: Slamu sterilizujte napríklad v pare, aby ste zničili patogény.
 3. Inokulácia: Po sterilizácii zmiešajte slamu s mycéliom (hubovým semenom).

Starostlivosť o huby

Po príprave substrátu a jeho umiestnení v pivnici je dôležité pravidelne kontrolovať teplotu, vlhkosť a vetranie. Udržiavajte substrát vlhký, ale nie premočený. Pravidelne kontrolujte, či sa na hubách nevyskytujú plesne alebo škodcovia.

 Pestovanie húb v domácich podmienkach je čoraz populárnejšie, a to nielen pre svoju jednoduchosť, ale aj pre možnosť mať čerstvé huby priamo doma. Táto metóda pestovania zabezpečuje optimálne podmienky pre rast a vývoj húb, čo vedie k bohatým a kvalitným úrodám. Ideálne pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o sebestačnosť a zdravý životný štýl.
Pestovanie húb vyžaduje špecifické podmienky, ktoré treba dodržiavať. Zdroj foto: Depositphotos

Polievanie a vlhkosť

Huby potrebujú stabilnú vlhkosť. Na udržanie vlhkosti môžete použiť rozprašovač a pravidelne zvlhčovať vzduch a substrát. Avšak, dbajte na to, aby ste to neprehnali, pretože príliš veľa vody môže viesť k hnilobe.

Kontrola škodcov

Pravidelne kontrolujte huby na prítomnosť škodcov, ako sú slimáky, hmyz alebo plesne. Ak objavíte škodcov, okamžite prijmite opatrenia na ich odstránenie, napríklad mechanickým odstránením alebo použitím biologických prostriedkov.

Zber húb

Zber húb je najuspokojivejšou časťou pestovania. Huby zbierajte, keď dosiahnu optimálnu veľkosť. Šampiňóny by sa mali zbierať, keď majú uzavreté klobúky, hlivu ustricovú, keď sú klobúky plne otvorené.

Postup zberu:

 1. Šetrné odrezanie: Huby odrezávajte ostrým nožom pri báze. Vyhnite sa ťahaniu alebo trhaniu, aby ste nepoškodili mycélium.
 2. Čistenie: Po zbere huby jemne očistite od zvyškov substrátu a nečistôt.

Pestovanie húb v pivnici môže byť nielen zábavnou a vzdelávacou aktivitou, ale aj spôsobom, ako získať čerstvé a chutné huby priamo z vašej domácnosti. Dodržiavaním správnych postupov a starostlivosťou môžete dosiahnuť skvelé výsledky a užiť si plody svojej práce. Nezabudnite, že každý druh húb má svoje špecifické požiadavky, preto sa vždy dôkladne oboznámte s potrebami konkrétneho druhu, ktorý sa rozhodnete pestovať.