Pestovanie karfiolu je jednoduché vďaka týmto radám

Pestovanie karfiolu je jednoduché vďaka týmto radám Zdroj foto: Depositphotos

Pestovanie karfiolu nie je náročné, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Tu je niekoľko dobrých tipov.

Chcete pestovať karfiol? Ak áno, ste na správnom mieste. Karfiol je výživná a chutná zelenina, ktorú môžete ľahko pestovať vo svojej záhrade, ak dodržíte niekoľko základných rád. V tomto článku vám ukážeme, ako na to.

Slnečné polohy a vhodná pôda

Pestovanie karfiolu vyžaduje slnečné polohy, preto je dôležité vybrať preň miesto, ktoré dostáva dostatok priameho slnečného svetla počas celého dňa. Pôda by mala byť bohatá na humus a mala by mať dostatok vlahy. Pri jesennej príprave pôdy je ideálne zapracovať 40 kilogramov kvalitného maštaľného hnoja na desať štvorcových metrov. Tento krok zabezpečí, že pôda bude dostatočne výživná a pripravená na pestovanie karfiolu.

Sejba a príprava priesad

Pre skoré pestovanie karfiolu na voľnej pôde sejeme už v januári a februári. Sejbu uskutočníme do debničiek v skleníku alebo do teplého pareniska, či na hriadky vykurovaného fóliovníka. Rastlinky presádzame vo fáze dvoch pravých listov na vzdialenosť 5 a 8 až 10 centimetrov. Ak sme siali riedko do pareniska alebo fóliovníka, presádzanie nie je potrebné.

Výsadba do voľnej pôdy

Takto dopestované priesady sadíme do voľnej pôdy záhradky začiatkom apríla. Pri presádzaní je dôležité dbať na to, aby sme karfiolu poskytli dostatok priestoru na rast. Pravidelné zalievanie a starostlivosť o pôdu sú kľúčové pre úspešné pestovanie karfiolu.

Prečo si vypestovať hlivu ustricovú doma? Výhody prekvapia!

Zber a konzumná sezóna

Hlavná zberová a konzumná sezóna karfiolu trvá od júna do príchodu mrazov. Pri správnej starostlivosti môžete získať bohatú úrodu tejto chutnej zeleniny, ktorá je ideálna na rôzne kulinárske použitie.

Pestovanie karfiolu môže byť jednoduché, ak dodržíte tieto základné rady. Slnečná poloha, vhodná pôda, správna sejba a starostlivosť o priesady sú kľúčové faktory pre úspešnú úrodu. S týmito tipmi môžete aj vy pestovať karfiol vo svojej záhrade a tešiť sa z vlastnej úrody.

Pre viac informácií a ďalšie rady o pestovaní rôznej zeleniny navštívte našu stránku a zistite, ako môžete ešte viac zlepšiť svoje záhradkárske zručnosti.