Sadíme mach v záhrade, existujú dve metódy

Sadíme mach v záhrade, existujú dve metódy Zdroj foto: Depositphotos

Prvá vec, ktorú potrebujeme vedieť, keď sadíme mach v záhrade, je, že existujú dva spôsoby. Táto rastlina vyžaduje isté špecifiká pre pestovanie a na druhej strane dodá záhrade rozprávkový nádych.

Mach je veľmi zvláštna rastlina, ktorá dáva každej zelenej oáze nádych tajomna a rozprávkovej atmosféry. V nasledujúcich riadkoch si povieme, čo potrebujeme vedieť, keď sadíme mach v záhrade. Dobrou správou je, že mach sa dá vyrobiť, ale o tom už nižšie.

Práce v záhrade v júni: Pripravte sa na nasledovné

Sadíme mach, ktorý si prenesieme z obchodu alebo lesa

Mach si môžeme kúpiť  alebo preniesť z lesa a vysadiť ho na náš pozemok. Podobne ako pri iných rastlinách v našej záhrade. Táto metóda je jednoduchá a rýchla.  Ak sa budeme oň starať, vydrží nám dlho.

Na druhej strane nákup machu nemusí byť lacnou záležitosťou a nedostaneme ho v každom záhradkárstve.  Ak nemáme  šťastie, že v našom okolí žije pestovateľ machu, musíme si objednať svoj mach a nechať si ho poslať.

V prípade, že si túto rastlinu donesieme z voľnej prírody, hrozí, že si vyberieme nesprávny druh a nemusí sa nám prijať. Takisto môžeme narušiť rovnováhu v lese a poškodiť životné prostredie.

Tiež, ak je naším cieľom pokryť skaly a vyplniť trhliny s machom v našej skalke, nemusí to byť najlepšia metóda. Rastlina, ktorú sme preniesli z iného prostredia, si nemusí na to nové zvyknúť.

Sadíme mach, ktorý si sami vyrobíme

Táto metóda je vhodná, ak chceme machom pokryť kamene v skalke. A tiež je omnoho lacnejšia. Tvorba machu býva pomerne jednoduchá. Všetko, čo musíme urobiť, je zmiešať hrsť machu s odstátou vodou. Tieto ingrediencie treba rozmixovať v mixéri. Získame tekutinu, ktorou môžeme natrieť kamene v záhrade. Keďže mach sa šíri spórami, v podstate tak naočkujeme pôdu alebo povrch kameňov spórami machu.

Do vody môžeme pridať bielok alebo jogurt, aby sa nám machová tekutina lepšie prichytila na povrch. Pozor však, môže to podporiť vznik plesne.