Pestovanie kiwi: Dôvody, prečo váš 10-ročný krík neplodí:

Dôvody, prečo váš 10-ročný krík neplodí: Takto na pestovanie kiwi Zdroj foto: Depositphotos

Pestovanie kiwi môže byť celkom jednoduché, len treba vedieť, ako na to. 

Pestovanie kiwi v domácej záhrade môže byť zaujímavé, keďže táto exotická rastlina so šťavnatými plodmi je pre mnohých z nás trochu neznámym hosťom. Ak ste však vynaložili čas a úsilie, a vaše kiwi zostáva tvrdohlavo neúrodné aj po 10 rokoch, je najvyšší čas preskúmať možné príčiny. V nasledujúcom článku sa pozrieme na bežné chyby pri pestovaní kiwi a na spôsoby, ako ich napraviť, aby sa vám podarilo získať túto exotickú dobrotu z vlastnej záhrady.

Ako si vyrobiť rastlinné terárium: Návod pre začiatočníkov

Nie sú kiwi ako kiwi

Odroda rastliny je kľúčom k úspechu. Existujú odrody, ktoré sú odolnejšie proti chladu, ale aj také, ktoré potrebujú viac slnečného tepla. Preto, ak si nevyberiete odrodu vhodnú pre klímu vašej oblasti, môže to byť práve prvý kameň úrazu. Odporúčame konzultovať s odborníkmi, ktorí vám poradia, aké typy kiwi sa najlepšie hodia do vašich klimatických podmienok.

Dôvody, prečo váš 10-ročný krík neplodí Takto na pestovanie kiwi
Zdroj foto: Depositphotos

Samčie a samičie rastliny

Jedna z najčastejších chýb pri pestovaní kiwi je neznalosť skutočnosti, že pre úspešné opeľovanie potrebujete samičie i samčie rastliny. Väčšinou stačí mať jednu samčiu rastlinu na opeľovanie asi piatich samíc. Bez samčej rastliny vaše samičie kiwi neprinesú ovocie.

Stanovište a pôda pre kiwi

Stanovište rastliny by malo byť slnečné s ochranou pred vetrom, aby plody mohli efektívne dozrievať. Pôda by mala byť bohatá na živiny, dobre odvodňovaná a mierne kyslá. Pokiaľ vaša pôda nie je ideálna pre tento druh ovocia, zvážte jej obohatenie o vhodný kompost alebo iné organické hnojivá.

Zálievka a živiny

Rovnako ako každá iná rastlina aj kiwi potrebuje dostatočnú zálievku, hlavne v období intenzívneho rastu a vývoja plodov. Nezabúdajte však na primeranú mieru – nadmerná voda môže viesť k hnilobe koreňov. O dodávku živín sa postará kvalitné organické hnojivo, ktoré aplikujte pravidelne podľa potrieb rastliny.

Ochrana pred škodcami a chorobami

Škodcovia a choroby môžu mať devastujúci vplyv na vaše kiwi. Pravidelné kontroly a preventívne opatrenia, ako je napríklad použitie ekologických prípravkov proti škodcom a hubovým infekciám, môžu zachrániť vaše plody pred skazou. Pre maximálnu efektívnosť je dôležité byť aktívnym a ostražitým ešte pred výskytom akéhokoľvek problému.