13 byliniek v kvetináči, ktoré musíte mať

13 byliniek v kvetináči, ktoré musíte mať Zdroj foto: Depositphotos

Predstavujeme vám 13 byliniek v kvetináči, ktoré prevoňajú váš domov a zlepšia chuť vašich jedál. 

Chcete si vypestovať bylinkovú záhradu, ale nemáte dostatok priestoru? Týchto 13 byliniek v kvetináči môže priniesť voňavý raj do vášho domova. Počas teplejších mesiacov ich môžete mať na balkóne, terase a počas celého roka na okennom parapete! V tomto článku vám ukážeme, ako si môžete ľahko vypestovať aromatické bylinky v malom priestore.

1. Bazalka: Slnečná kráľovná

Bazalka, obľúbená talianska bylina, vyniká vo vhodnej pôde a plnom slnku. Je ideálna pre väčšie kvetináče, a po založení koreňového systému zvládne aj krátke suché obdobia. Pre menšie priestory skúste odrodu ‚Spicy Bush‘.

2. Pažítka: Zelený akcent

Táto trávnatá trvalka s dutými listami a voňavými kvetmi je vynikajúca pre použitie v kuchyni. Pažítka potrebuje dobre odvodnenú pôdu a znesie mierny tieň, čím je ideálna pre polotienisté miesta.

Trendy izbových rastlín, ktoré v roku 2024 budú všade

3. Koriander: Voňavý dochucovač omáčok

Koriander sa používa najmä pre svoju vňať či sušené semená. Vyžaduje slnečné miesto a hlboký kvetináč s dobrou drenážou.

4. Levanduľa: Aromatická elegancia

Táto trvalka miluje plné slnko a sucho. Vyhnite sa hnojivu a udržujte pôdu medzi jednotlivými polievaniami suchú. Používa sa vňať.

Verbena citrónová
Verbena citrónová. Zdroj foto: Depositphotos

5. Verbena citrónová

V kvetináčoch sa táto rastlina pestuje ako jednoročka. Vyžaduje slnečné miesto. Rastliny pestované v škôlke vysádzajte do kvetináčov naplnených dobre odvodnenou kvetináčovou zmesou.

6.Estragón: Francúzsky šarm

Táto klasická francúzska bylina s výraznou chuťou prosperuje na plnom slnku v dobre odvodnenej pôde. Estragón je odolný voči suchu a mrazuvzdorný.

7. Medovka: Bylinka našich starých mám

Medovka je známa vďaka svojej príjemnej citrónovej vôni. Preferuje slnečné miesto ale bude sa jej dariť i v polotieni. Medovka potrebuje vlhkú, dobre odvodnenú a výživnú pôdu.

bylinková záhrada
Tymian. Zdroj foto: Depositphotos

8. Tymian: Účinný liek na kašeľ

Tymian potrebuje dobre odvodnenú zem a slnečné miesto. Pred zalievaním skontrolujte pôdu a počkajte, kým nebude na dotyk suchá, aby ste ju mohli zaliať. Tymian sa hodí v kuchyni nielen na dochutenie mäsových jedál, ale je tiež účinným liekom na kašeľ v podobe čaju či tinktúry.

9. Šalvia: Výrazná bylinka vašej kuchyne

Táto rastlina je obľúbená na dochucovanie hydiny. Najlepšie sa pestuje na plnom slnku a vo vlhkej, dobre odvodnenej kvetináčovej zmesi.

10. Oregano: Stredomorská klasika

Oregano, základ stredomorskej kuchyne, miluje plné slnko a dobre odvodnenú pôdu. Jeho chuť sa zintenzívňuje, ak mu nájdete miesto na slnečnom parapete.

13 byliniek v kvetináči, ktoré musíte mať
Estragon. Zdroj foto: Depositphotos

11. Rozmarín: Večne zelený a voňavý

Tento stredomorský vždyzelený ker má rád teplé, suché a slnečné miesta a je odolný voči suchu. Hodí sa na pečené mäso a steaky.

12. Mäta: Sviežosť na dosah

Mäta, silná a rýchlo rastúca bylina, je ideálna pre kvetináče, aby sa zabránilo jej invázii. Vyžaduje slnko alebo polotieň a výživnú pôdu.

13. Majoránka: Jemná vôňa

Majoránka je príbuzná oreganu. Nevieme si bez nej predstaviť napríklad zemiakové placky či iné chutné jedlá. Pestujte ju na plnom slnku a v dobre odvodnenom substráte pre kvetináče.