Zdroj foto: Depositphotos
Pestovanie kiwi môže byť celkom jednoduché, len treba vedieť, ako na to.
Pestovanie kiwi v domácej záhrade môže byť zaujímavé, keďže táto exotická rastlina so šťavnatými plodmi je pre mnohých z nás trochu neznámym hosťom. Ak ste však vynaložili čas a úsilie, a vaše kiwi zostáva tvrdohlavo neúrodné aj po 10 rokoch, je najvyšší čas preskúmať možné príčiny. V nasledujúcom článku sa pozrieme na bežné chyby pri pestovaní kiwi a na spôsoby, ako ich napraviť, aby sa vám podarilo získať túto exotickú dobrotu z vlastnej záhrady.
Odroda rastliny je kľúčom k úspechu. Existujú odrody, ktoré sú odolnejšie proti chladu, ale aj také, ktoré potrebujú viac slnečného tepla. Preto, ak si nevyberiete odrodu vhodnú pre klímu vašej oblasti, môže to byť práve prvý kameň úrazu. Odporúčame konzultovať s odborníkmi, ktorí vám poradia, aké typy kiwi sa najlepšie hodia do vašich klimatických podmienok.
Jedna z najčastejších chýb pri pestovaní kiwi je neznalosť skutočnosti, že pre úspešné opeľovanie potrebujete samičie i samčie rastliny. Väčšinou stačí mať jednu samčiu rastlinu na opeľovanie asi piatich samíc. Bez samčej rastliny vaše samičie kiwi neprinesú ovocie.
Stanovište rastliny by malo byť slnečné s ochranou pred vetrom, aby plody mohli efektívne dozrievať. Pôda by mala byť bohatá na živiny, dobre odvodňovaná a mierne kyslá. Pokiaľ vaša pôda nie je ideálna pre tento druh ovocia, zvážte jej obohatenie o vhodný kompost alebo iné organické hnojivá.
Rovnako ako každá iná rastlina aj kiwi potrebuje dostatočnú zálievku, hlavne v období intenzívneho rastu a vývoja plodov. Nezabúdajte však na primeranú mieru – nadmerná voda môže viesť k hnilobe koreňov. O dodávku živín sa postará kvalitné organické hnojivo, ktoré aplikujte pravidelne podľa potrieb rastliny.
Škodcovia a choroby môžu mať devastujúci vplyv na vaše kiwi. Pravidelné kontroly a preventívne opatrenia, ako je napríklad použitie ekologických prípravkov proti škodcom a hubovým infekciám, môžu zachrániť vaše plody pred skazou. Pre maximálnu efektívnosť je dôležité byť aktívnym a ostražitým ešte pred výskytom akéhokoľvek problému.
Nátržník krovitý nemusí mať len žltú farbu, ale môže pri správnej starostlivosti priniesť na váš…
Záhrada po zime si vyžaduje vašu pomoc. No nie všetkým rastlinám urobí dobre jarné upratovanie…
Jar je v plnom prúde, ale v záhrade nie ste sami. Ktorí škodcovia v apríli môžu ohroziť…
Pestovanie cesnaku sa môže na prvý pohľad zdať ako jedna z najjednoduchších činností v záhrade.…
Slintačka a krívačka, známa aj ako FMD (Foot-and-Mouth Disease), je mimoriadne nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré…
Výsev koreňovej zeleniny do nakopcovaných záhonov má svoje výhody, ktoré poznali už naši predkovia. Zistite,…