Pestovanie kustovnice čínskej: Tipy a rady pre zdravé plody

Pestovanie kustovnice čínskej: Tipy a rady pre zdravé plody Zdroj foto: Depositphotos

Pestovanie kustovnice čínskej, ktorú poznáme pod ľudovým názvom goji, nie je až tak náročné, ako sa môže zdať. 

Kustovnica čínska je užitočná rastlina pochádzajúca z Nepálu, ktorá má mnoho zdravotných výhod a je populárna v tradičnej čínskej medicíne. Pestovanie kustovnice čínskej je pre vás preto užitočné. Plody – oranžové alebo červené bobule pripomínajúce čili papričky, sú plné vitamínov i antioxidantov a majú množstvo prospešných zdravotných účinkov, o ktorých sme hovorili v tomto článku. Dnes máme pre vás niekoľko rád, ktoré pomôžu pri jej pestovaní.

Výber a príprava miesta

Ak chcete pestovať kustovnicu čínsku, zvoľte miesto so slnečným svetlom a v závetrí. Rastlina potrebuje aspoň 6 hodín slnečného svetla denne.

Pred výsadbou je dôležité pôdu dobre pripraviť a zbaviť burín. Kustovnica uprednostňuje dobre odvodnenú pôdu s neutrálnym pH.

Cistus Incanus: Pestujte skalnú ružu a zažeňte plesne

Výsadba

Kustovnicu čínsku je najlepšie pestovať z odrezkov alebo sadeníc. Je možné tento krík pestovať aj z osiva, ale je to náročnejšie.

Sadenice sa zvyčajne sadia na jar alebo na jeseň. Dodržujte odporúčaný rozostup medzi rastlinami, ktorý je približne 2 metre.

Pestovanie kustovnice čínskej: Tipy a rady pre zdravé plody
Zdroj foto: Depositphotos

Zavlažovanie a hnojenie

Kustovnica potrebuje zavlažovanie najmä počas suchých období a na začiatku výsadby. Ale pozor, neznáša premočenú pôdu.

Hnojenie by sa malo začať na jar pred začiatkom sezóny a znovu v polovici leta. Použite hnojivá bohaté na dusík, fosfor a draslík.

Dôležitý je rez

Kustovnica vytvára intenzívne rastúce kríky, ktoré je potrebné každý rok regulovať správnym rezom. Odporúča sa aj skorý letný rez, ktorý urýchľuje a najmä zvyšuje rodivosť. Ker treba presvetliť dobre i počas skorej jari alebo najlepšie počas neskorej jesene. Bočné výhonky sa skracujú približne o polovicu a odstraňujú sa suché a poškodené konáre. 

Zber plodov

Plody kustovnice čínskej sa zberajú, keď majú tmavočervenú farbu. Zvyčajne to býva koncom leta alebo na začiatku jesene.

Plody konzumujte čerstvé, alebo ich môžete sušiť.

Pestovanie kustovnice čínskej môže byť zábavným zážitkom, na konci ktorého čaká odmena v podobe zdravej úrody. Okrem toho, že získate čerstvé plody plné vitamínov a antioxidantov, môžete tiež užívať krásu tejto rastliny vo vašej záhrade. Dodržiavanie týchto tipov a rád vám pomôže dosiahnuť zdravú úrodu kustovnice čínskej každý rok.