Prečo pestovanie molokhie môže byť celkom pre vás výhodné? Prezradíme vám, ako na to a plus dva chutné recepty, ktoré si môžete z tejto zdravej rastliny pripraviť.
Ak by ste mohli mať v záhrade rastlinu, ktorá je nielen chutná a zdravá, ale aj takmer bezstarostná na pestovanie, dali by ste jej šancu? Zoznámte sa s molokhiou, exotickou listovou zeleninou, ktorá si zaslúži svoje miesto vo vašej záhrade.
Prečo skúsiť pestovanie molokhie?
Molokhia (Corchorus olitorius), známa aj ako egyptský špenát alebo slez jutový, je obľúbenou rastlinou v kuchyniach Blízkeho východu a severnej Afriky. Okrem toho, že je bohatá na železo, vitamín C a vlákninu, má aj liečivé účinky. Navyše, jej pestovanie je jednoduché a nevyžaduje špeciálnu starostlivosť.
Ak hľadáte rastlinu, ktorá je odolná voči škodcom a môže sa pestovať aj v kvetináčoch na balkóne, molokhia je výbornou voľbou. Okrem listov sa dajú zužitkovať aj jej semená, ktoré sa používajú na pestovanie alebo na výrobu juty.
Pestovanie molokhie, čo treba vedieť?
Molokhia je letnička, ktorá rýchlo rastie a v priaznivých podmienkach je pripravená na zber už za 50 až 60 dní. Najlepšie sa jej darí v teplých oblastiach so slnečným stanovišťom. Pôda by mala byť dobre priepustná, mierne kyslá a bohatá na živiny.
Sadenie semien
Semená molokhie majú tvrdú škrupinu, preto je dôležité ich pred výsadbou namočiť do horúcej vody na pár sekúnd a potom nechať odstáť vo vode izbovej teploty na 12 hodín. Potom ich vysaďte do zeme alebo do kvetináča. Ideálna teplota na klíčenie je okolo 24 °C, pričom prvé rastlinky sa objavia už do troch dní. V našim podmienkach sa molokhiu odporúča predpestovať, pretože teplota skoro na jar u nás nedosahuje nepretržite 24 °C. Táto rastlina tiež neznáša presádzanie, takže sa oplatí použiť kompostovateľné rašelinové kvetináče, aby ste mohli vykopať jamu a vložiť do nej celý kvetináč a rastlinu bez narušenia koreňov.
Starostlivosť o molokhiu
- Zálievka: Molokhia nemá rada premokrenie, ale neznáša ani suché obdobia. Odporúča sa pravidelné zalievanie, ideálne kvapkovou závlahou.
- Hnojenie: Pôdu je vhodné obohatiť o kompost pred výsadbou. Ak rastliny nerastú dostatočne rýchlo, môžete raz mesačne použiť univerzálne tekuté hnojivo.
- Prerezávanie: Molokhia nepotrebuje príliš starostlivosti, stačí pravidelne odstraňovať listy na zber, čo podporí jej bujnejší rast.
- Ochrana pred škodcami: Vošky a slimáky patria k najväčším nepriateľom molokhie. Prirodzenými metódami ochrany sú nasadenie lienok, výsadba odpudzujúci rastlín ako cibuľa a cesnak alebo mechanické odstraňovanie slimákov.
Zber a výhody konzumácie
Molokhia je pripravená na zber už po 6 až 8 týždňoch. Na konzumáciu sa používajú mladé listy, ktoré sú jemnejšie a chutnejšie. Pri zbere použite ostré nožnice a zastrihnite horné časti rastliny, čo podporí jej opätovný rast.
Molokhia sa môže konzumovať surová v šalátoch, varená v polievkach alebo pripravená ako príloha k mäsu. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu A, C a antioxidantov, čo z nej robí skvelú voľbu pre zdravú stravu.
Recept: Tradičná egyptská polievka z molokhie
Ingrediencie:
- 2 šálky nasekaných čerstvých listov molokhie
- 4 šálky kuracieho vývaru
- 3 struky cesnaku (nasekaného)
- 1 čajová lyžička koriandra
- Soľ a čierne korenie
- 1 polievková lyžica olivového oleja
Postup:
- V hrnci rozohrejte olej a pridajte nasekaný cesnak s koriandrom.
- Keď cesnak začne voňať, prilejte kurací vývar a priveďte do varu.
- Pridajte nasekanú molokhiu a varte 5-10 minút, kým listy nezmäknú.
- Dochuťte soľou a korením. Podávajte s ryžou alebo chlebom.
Tento recept je jednoduchý, chutný a bohatý na živiny. Dobrú chuť!
Recept: Molokhiové smoothie
Ingrediencie:
- 1 šálka čerstvých listov molokhie
- 1 banán
- 1/2 jablka
- 1 šálka kokosovej vody alebo mandľového mlieka
- 1 čajová lyžička medu
- šťava z 1/2 citróna
Postup:
- Všetky ingrediencie vložte do mixéra.
- Mixujte, kým nezískate hladkú konzistenciu.
- Podávajte chladené a vychutnajte si zdravú vitamínovú bombu!
Pestovanie molokhie je skvelou voľbou pre každého, kto hľadá nenáročnú, ale vysoko výživnú rastlinu do svojej záhrady alebo na balkón. S minimálnou starostlivosťou vám zabezpečí bohatú úrodu po celú sezónu. Tak prečo neskúsiť pestovanie molokhie?